1. YAZARLAR

  2. İNANÇ YILAN

  3. Anladıysam Arap olayım
İNANÇ YILAN

İNANÇ YILAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Anladıysam Arap olayım

A+A-

Suudi veliaht prensi önce Ilımlı İslam’a dönüyoruz diyerek ne kadar prens varsa yanlarına da iş adamlarını da koyup, 5 yıldızlı otele tıktı... Lübnan Başbakanı Saad Hariri istifa ettim diyerek Suudi Arabistan’a sığındı. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişal Aun ise Hariri’nin istifasını kabul etmedi. Bu karmaşayı sizin için özetledim...

‘Okuyunca şıp diye anlayacaksınız (!)’

Erdoğan, Ilımlı İslam açıklamaları sebebiyle Suudi Arabistan’a tepki gösterdi. Ancak Suudi Arabistan hem Irak hem de Suriye politikalarında Erdoğan’ın müttefikiydi. Lakin Katar davasında birbirlerine ters düştüler. Çünkü Katar Müslüman Kardeşleri destekliyordu, bu yüzden hem Mısır hem de Suudi Arabistan ile diplomatik (bu kelimenim Arap coğrafyasında pek bir karşılığı yoktur ama olsun) sorun yaşıyor! Ve fakat Müslüman Kardeşlerin lideri Mursi’yi deviren Sisi bizim için diktatörken biricik müttefikimiz ABD ve Suudi Arabistan için iyi bir çalışma arkadaşı...

‘Trafik biraz karıştı idare edin, söz veriyorum çözeceğim.’

“Tam bu dönemde MTV vergisi %40 olur mu olmaz mı tartışması çıktı. Bütün dünya yüreği ağzında bizi izlerken Erdoğan’ın karşı çıkmasıyla zam geri çekildi. Küresel piyasalar da rahat bir nefes aldı. Pek çok ülkede kredi faizleri düştü...”

S-400 hava savunma sistemini Rusya’dan alıp, kendi uçaklarını (tamamı Amerikan menşeli ‘Lockheed Martin’ F serisi) hedef haline getiren Türkiye’nin bölgede ki beklentisi Esad’ın devrilmesi iken Rusya ve İran tam tersini istiyor! Aynı İran’la ithalat–ihracat yaparak ambargoyu delmekle Türkiye’yi suçlayan ABD, Suriye politikasında ise Rusya karşıtı bir politika güderek Türkiye ile birlikte hareket etmeğe uğraşırken diğer taraftan Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği YPG (PKK’nın Suriye uzantısı) ile müttefik...

‘Vallahi Billahi çözeceğim. Hemen irtibatı koparmayalım.’

“Belediye Başkanlarının istifa kriziyle sarsılan Türkiye’yi yakından izleyen AB, ABD, Rusya, BRIC, ŞİÖ ve diğer uluslararası kuruluşlar bir an önce krizin son bulması için devreye girmeğe karar verdiler. Trump ısrarla Melih Gökçek’i ararken Putin’de boş durmayıp Edip Uğur’u arayarak biran önce istifa etmelerini yoksa uluslararası piyasada özellikle enerji arzında büyük bir kaosun kaçınılmaz olduğunu söylediler. Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe’yi kimsenin aramak istememesi üzüntiye sebep olunca Çin Devlet Başkanı Şin Cinping arayıp gönlünü almış. Hatta görüşme sırasında başarılarını yakından takip ettiği Altepe’ye Pekin Belediye başkanlığını önerdiği de iddialar arasında...”

Mavi Marmara’da masum yurttaşlarımızı katleden İsrail ile Suriye politikasında benzer bir yol izlememize karşın Filistin tarafında farklı düşünüyoruz. Filistinliler ise bize göre diktatör olan Sisi’nin fotoğraflarını Gazze sokaklarına astı ( Hem de Hamas’ın kontolü altında ki şehir de). İnsani yardım amacıyla yola çıkan vatandaşları İsrail askerlerince katledilen Tükrlerin yerine Filistinlilerin tercihi Sisi’dir. Filistinlileri en çok biz seviyorken onlar neden bizim sevgimizden istifade etmek yerine onları bizim kadar sevmeyen ve Rabia işaretlerimize rağmen Mursi’yi serbest bırakmayan Sisi’yi seviyorlar? Ayrıca biz Filistin’e destek için kolayı protesto ederken Filistin de 4 tane kola fabrikası var. Belki de geçen günlerde Erdoğan’ın açtığı kola fabrikasının kendi ülkelerindekileri zarara sokacağından endişe ediyorlardır...

‘Sanırım durumu açıklayamayacağım gibi...’

“Ortadoğu bu krizlerle boğuşurken Türkiye’de cam filminin yasaklanması birlikte özellikle Alman ve Japon otomotiv endüstrisi şoka girdi. Derhal bir araya gelen Alman ve Japon devlet başkanları bu krizin çözümü için aracı olmayı ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konunun tartışılmasını önerdiler. Bu öneri BM güvenlik konseyi üyelerinden Rusya ve Çin tarafından boykot edilince yeni bir krizin daha kapısı aralandı. Neyse ki Erdoğan devreye girip cam filmlerine dokunulmamasını söyledi de Alman ve Japon otomotiv devleri rahat bir nefes aldı.” 

Nerdeyse altı ayda bir 100 milyar dolar parayı piyasaya süren Çin Merkez bankası yerine kasasında birkaç milyar dolar bile bulunmayan aksine 19,2 trilyon dolar (2016 verisi) borçlu ABD merkez bankasını (FED) takip eden sevgili Merkez Bankamız borçlanmak istediğinde neden tıpkı ABD gibi Çin’e değil de IMF–Dünya Bankası kapısına gider. Merak etmesinler Çinlilerin hem parası var hemde vicdan konusunda ABD–IMF–Dünya Bankası üçlüsünü aratmaz. (ABD devlet tahvillerinin 3,2 trilyon doları Çin’de. Başka bir deyişle ABD’nin Çin’e toplam borcudur bu miktar. Diyelim ki 3.2 trilyon doların yarısını ikinci el piyasasında yine yarı fiyatına sattı Çin, bu durumda ABD hazinesi bir sonraki dönem daha yüksek faizle borçlanır). Şimdi faiz koridorunu ya da bandını kim belirliyormuş!!!

‘Tamam kabul boyumdan büyük bir işe kalkıştım belki ama biraz daha sabrederseniz hepsini toplayıp sorunu çözeceğim.’

“Reis için en iyi raconu kim kesiyor tartışmalarını son noktayı koymak için Best Seller of Racon başlıklı yazar ve trollerin katılacağı yarışma düzenlenmesine karar verildi. Çünkü uzun zamandır dünya ve ülke gündemini meşgul eden kim daha iyi racon kesiyor sorununa çözüm bulunamaması durumunda Haşdi Şabi’nin daha fazla ilerleyeceğinden endişe ediliyordu. Yarışma kategorileri Reis’ için Racon Kesenler, Fanzatiz Derecesinde Hayran Olanlar ve Twitter de Fenomenler olarak belirlendi. İlk ona girmesine kesin gözüyle bakılanlar Engin Ardıç, Fuat Uğur, Cem Küçük, Fehmi Koru, Abdurrahman Dilipak, Eyüp Can ve Hilal Kaplan mevcut yazılarıyla diğer pek çok kalemin açık ara önündeler.

ROK ve Nagehan Alçı’nın yarışmağa çift olarak katılma talepleri jüriden geri dönünce ROK olayın içinde FETÖ parmağı olabileceğini iddia edip jüri üyeleri hakkında MİT tarafından hazırlanan dosyaları yayınlamakla tehdit etti. Nagehan Alçı ise jüri üyelerine SMS göndererek Erdoğan tarafından çok sevildiğini ve her durumda yarışmaya renk katacağını belirtti. Yeni Akit ise yarışmaya ancak tam kadro katılarak gazete dalında ödüle aday olacaklarını bildirdiler.

Fatih Altaylı, Ahmet Hakan ve Murat Yetkin gibi isimlerin bir öyle bir böyle diyerek ne yaptığının anlaşılamamsı sebebiyle jüri tarafından yarışmaya alınmadığı, bu sebeple de Ciner ile Doğan gruplarının yarışmayı boykot edecekleri iddia edildi. Sonra mevcut çıkar ilişkilerinin sıkıntıya düşeceği kaygısıyla boykotton vazgeçtikleri ve fakat bu sene yarışmaya katılmayacaklarını öğrenildi.”

‘Sonuç diye soranlar var içinizde ama beni mazur görün, içinden çıkamadım bu denklemlerin. Affınıza sığınıyor, müsadenizle huzurunuzdan çekiliyorum.’

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.