1. YAZARLAR

  2. ZİHNİ ÇAKIR

  3. Artan HDP oyları mı 'masayı' meşrulaştırma gayretleri mi?
ZİHNİ ÇAKIR

ZİHNİ ÇAKIR

Yazarın Tüm Yazıları >

Artan HDP oyları mı 'masayı' meşrulaştırma gayretleri mi?

A+A-

Üç ayrı firmanın anketlerine göre HDP’nin oyları Doğu’da artıyormuş.

Neden? HDP’nin oylarını arttıracak hangi sosyolojik gerçeklik tezahür ediyor ki bölgede?

Ya da bu partinin oylarını arttıracak nasıl bir siyasal devinim söz konusu ki?

Ayrıca Kürtler sadist mi?  Kürtler tümden Stokholm Sendromu içine mi düşmüşler?

Gündelik yaşamları, ilk kazmasını HDP’nin vurduğu hendeklere gömülen Kürtler geri zekalı mı?

Aylardır siftah yapamadan kapattıkları ekmek teknelerine kan doğrayan PKK bileşeni HDP’yi destekleyecek kadar mı basiretlerini kaybettiler?

Körpecik kızlarını dağa kaldırıp Duran Kalkan’ın haremine cariye yapan PKK’dan çok mu memnunmuş bölge insanı?

Eskiden bir PKK’lının ömrü 8 ile 10 yıl iken şimdi 2-3 yıla düşmüş, çocukları ellerinden zorla alınarak 2-3 yıldan ibaret bir ömre zorlanan Kürtler HDP’nin nesinden memnun olacak da bu partinin oyları artsın?

Belli ki maksat başka!

Sayın Cumhurbaşkanı’nın 11 Ağustos 2015 günü, “Devletimize ve milletimize doğrultulan silahların üzerine beton dökülene kadar mücadelemize devam edeceğiz” ifadeleriyle kapattığı sayfayı yeniden açma çabaları malumunuz.

ERDOĞAN’ın, “Çözüm sürecini Kürt Sorunu parantezine hapsedenlerin niyeti başkaydı” ifadelerinde kastettiği “odaklar”, devleti yeni bir “masaya” oturtma gayretinde.

Öyle ki; bu gayret, “PKK, 2013 Mayıs’ına dönerse her şey konuşulabilir” ifadeleriyle üst perdeden kendini açık edince, Devletin başı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ortada müzakere edecek de görüşecek de bir konu yoktur” diyerek restini çekmişti.

BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN AÇIKLAMALAR!

Ancak Erdoğan’ın kararlı duruşundan sadece birkaç gün sonra, bu defa da, “Bugünkü terör operasyonları çözüm süreci gibi doğru bir siyasetin parçasıdır” ifadeleriyle ortaya çıktı “masa hevesi”.

Yeni Şafak Yazarı Ali Bayramoğlu’nun, Finlandiya temasları sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yönelttiği, “Hükümet olarak yeniden siyasi sürecin başlaması için eskisinden farklı bir durumda mısınız?” sorusuna gelen, “Mutlak bir silahsızlanma gerçekleşmeden bir gelişme olması mümkün değil. Mutlak anlamda silahsızlanma. Bu bir ön şarttır” cevabı kafaları yeniden karıştırdı.

Açık dillendirilmese de, Türkiye’nin PKK ya da bileşenleriyle görüşme, müzakere ya da diyalog masasına oturtulması yönünde bir kıskacın içerisinde olduğu aşikardı.

Tam da bu aşamada bir çıkış da HDP’li Altan Tan’dan geldi. Altan Tan, “Türkiye, tekrar, acilen 2013 şartlarına dönmelidir. Hükümetin de atması gereken bütün adımları atması, diyalogları, görüşmeleri, demokratikleşmeyi yeni anayasanın içine koyarak sonuçlandırması gerekir” çağrısını, “yeniden masa” talebiyle tamamlıyordu.

Altan Tan’ın bu açıklamaları tartışılırken bu kez, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, “ABD; bizi ve hükümeti bir masa etrafında toplamalı” çağrısında bulunuyordu.

Akıllı dostlar sitemkar sözler sarfedecek, ahmaklar da saldıracak, hain, paralel, kripto, fitneci ilan edecekler biliyorum; lakin bütün bu açıklamaları birbirinden bağımsız okumamız imkansız.

Bir açıklamanın bir diğerinin verdiği cesaretten türediğini inkar edemeyiz.

Daha vahim olanı, bütün bu açıklamaların, zaten yürümekte olan bir “sürecin” alenileştirilmesinin hazırlık safhası olduğunu söyleyebileceğimiz duyumlar.

Bu duyumlardan biri de, bazı milletvekillerinin, örtülü yürüyen bir “süreç” çerçevesinde, Paris’te, örgütün kimi yöneticileriyle görüştüğü yönünde.

***

Tekrar yazının başına dönecek olursak; üç ayrı firmanın anketine göre HDP’nin oyları Doğu’da artıyormuş! Bölge’de yaşananlar ortada. Kürtler hiç olmadığı kadar PKK’ya tepkili. PKK’lıların sokak eylemleri polis ve askerden önce Kürtlerden tepki görüyor. Hal böyle iken bu “artışı” herhangi bir siyasal ve sosyolojik gerçeklikle açıklamak zorlamayla bile mümkün değil.

E peki neden kaynaklanıyor bu “artış” diyorsanız, bunun tek bir cevabı var; o da PKK’yı, bölgenin sosyolojik gerçeği olarak gören “danışmanlar aklının”, örgütü oturtmak istediği “masayı” meşrulaştırma gayretinin önlenemeyen “artışı”

Zannedersem bundan sonra gelecek hamle de; HDP'nin herşeye rağmen Kürtler'i temsil ettiği algısını işleyip, masayı HDP ile maşrulaştırmaya çalışmak olacak.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.