Asgari ücret zammı bekleyenler o kritik güne dikkat! Uzman isim erken zam iddiasını tüm yönleriyle inceledi! Salı günü için…

Asgari ücret zammı bekleyenler o kritik güne dikkat! Uzman isim erken zam iddiasını tüm yönleriyle inceledi! Salı günü için…

Emekli maaşına uygulanan zam sonrası gözler asgari ücret rakamlarına çevrildi. Kulislerde erkenden ara zam olabilme ihtimali görüşülürken Sosyal Güvenlik Uzmanı konuya açıklık getirdi. İşte detaylar…

Birkaç gün önce en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL'ye yükseltildi. Ardından 2023 yılı Bayram ikramiyelerine zam yapıldı haberi müjdelendi. Tüm bu iyileştirici bütçe hamleleri asgari ücrete yönelik yeni bir yaptırım olup olmayacağı konusunda merak ettirdi.

En düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltildi. 1.100 TL olarak ödenen ikramiye 900 TL artırıldı ve 2 bin TL'ye çıkarıldı. Hem bayram ikramiyesi hem de emekli maaşına yönelik uygulanan bu tarife asgari ücrete yönelik ek zam konusunu tekrar gündeme getirdi. Konu üzerine Sosyal Güvenlik Uzmanı Emine Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu.

SALI GÜNÜNE DİKKAT!

Mart ayı içerisinde başlayan EYT başvuruları için yeni emeklilik yasası geçerli olacaktır. Yapılan bu yeni uygulama ile emekli maaşına yönelik 365 günlük süreç içerisinde %200 artış yapılmış olundu.

İşin uzmanı konuya yönelik bu konu için henüz erken olduğunu ön hazırlık yapılmadığını ifade ediyor. Yılmaz: “Yasa teklifinin sunulması gerek. Plan Bütçe Komisyonu Salı günü yeniden bir araya geliyor. Bu hafta içerisinde eğer bir yükseliş olacaksa belli olacaktır.

ARA ZAM OLACAK MI?

asgari-ucret-zammi-bekleyenler-o-kritik-gune-dikkat-uzman-isim-erken-zam-iddiasini-tum-yonleriyle-inceledi-sali-gunu-icin.png

Asgari ücrete zam açıklamaları ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından “İhtiyaç dahilinde elbette ki artış yapılacaktır” denmişti. Fakat konu üzerine Bakan Bilgin geçtiğimiz gün yapılan bir toplantıda; “Şu an için gerek yok” ifadesini kullanmıştı.

Geçtiğimiz yıl 4 bin 253 TL olan asgari ücret yılı ortasında 5 bin 500 TL'ye çıkarıldı. 2023 yılı içerisinde ise bu rakam 8 bin 506 TL'ye ulaştı. SGK uzmanı ara zam iddialarına yönelik son olarak şu sözleri paylaştı:

“Böyle bir konu enflasyon verisi üzerinde hesaplanır. Şubat ayı verisi aylık olarak 3.15 yıllık olarak ise %55 civarında olacak şekilde hesaplandı. Hedefte ise yıllık %20'nin altına düşmek yer alıyor”