Avrupa Birliği Benzinli ve Dizel araçlar için harekete geçti!

Avrupa Birliği Benzinli ve Dizel araçlar için harekete geçti!

Avrupa Birliği tarafından alınan kararla 2035 yılı itibariyle çevre ve iklim gerekçesi ile benzinli ve dizel araçların satışının durdurulmasına yönelik çalışmalar başlatmıştı. Kararla ilgili önemli gelişme yaşandı.

Dünyadaki iklim krizi etkisi ile bağlantılı olarak yaşanan bir çok salgın hastalık ve su krizleri sebebi ile Avrupa Birliği (AB) harekete geçmiş ve benzinli ve dizel araçların satışlarına yönelik karar almıştı.

Avrupa Birliği Benzinli ve Dizel araçlar için harekete geçti!- AB üyesi tüm ülkelerin içinde bulunduğu bu kararın 2035 yılı ile geçerliliğe başlanacağı belirtilmişti. Ancak 2035 yılından itibaren içten yanmalı motora sahip yeni otomobillerin satışını yasaklamayı içeren düzenlemenin oylanmasını erteleme kararı aldı.

ab-benzinli-ve-dizel-otomobil-yasaginin-oylanmasini-erteledi-2e010626.jpg

2035 yılı itibariyle yapılacak yeni araç düzenlemesi için satılacak yeni bütün otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olması üzerine olan çalışmalardaki AB üye oylaması 7 Mart'a ertelendi.

lider piyasalarda en geç 2035'e kadar, dünyada ise 2040'a kadar tüm yeni otomobil ve kamyonet satışlarının sıfır emisyona sahip olması için çalışacak.

Buna göre, 2035'ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak.