Avrupa Birliği'nden gençlere çağrı! Tren biletlerinden ücret alınmayacak!

Avrupa Birliği'nden gençlere çağrı! Tren biletlerinden ücret alınmayacak!

Avrupa Birliği’nden gelen karar gençleri sevindirdi. AB, Türkiye dahil olmak üzere birçok farklı ülkede bulunan gençlere ücretsiz tren biletinin verileceğini bildirdi. İşte ayrıntılar…

Son dönemlerde enflasyonun giderek yükselmesi ile birlikte tüketicilerin hayatlarında ciddi değişiklikler meydana gelmeye başladı. Ceplerindeki paralar ile ay sonlarını getirmek konusunda sıkıntıya düşen vatandaşlar, lüks tercihlerinin nerede ise tamamından vazgeçmek durumunda kaldı. Özellikle hayata henüz atılmak üzere yola koyulan gençler, en üretken zamanlarında böyle bir girdabın içerisinde bulunmaktan ötürü büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Artan enflasyon, yükselen akaryakıt fiyatları ve daha pek çok olumsuz faktörün etkisi ile oldukları yerde kalan, ufuklarını genişletmek, dillerini geliştirebilmek ve dolayısı ile de geleceklerini planlayabilmek adına maddi sebeplerden ötürü adım atmak konusunda zorlanan gençler, kendileri için düzenlenen programları yakından takip etmeye başladı. Hem yurt içi hem de uluslararası platformlarda düzenlenen programlar kapsamında ücretsiz bir şekilde kendilerini geliştirebilmenin yollarını arayan gençlere, bugün Avrupa Birliği’nden yüzlerini güldüren bir haber geldi. Avrupa Birliği, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke için harekete geçildiğini ve ilgili ülkelerde bulunan gençlere ücretsiz tren biletlerinin verileceğini ifade etti.

BİLETLER 30 GÜN GEÇERLİ OLACAK!

avrupa-birliginden-genclere-cagri-tren-biletlerinden-ucret-alinmayacak.png

Avrupa Birliği’nin Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkeden gençlere ücretsiz tren biletinin verileceğini duyurması, gençlerin yüzlerini güldürdü. AB, söz konusu hizmet kapsamında Erasmus+ programı dahilindeki “DiscoverEU” projesine bağlı olarak 18 yaşındaki gençlere ücretsiz tren bileti hizmetinin sunulacağını bildirdi. AB, ilgili biletler için internet üzerinden başvuru oluşturulabileceğini ve kazanılan biletlerin 30 güne kadar geçerli olacağını ifade etti.

ÜCRETSİZ TREN BİLETİ İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR?

AB üyesi ülkelerin ve Erasmus+ programına dahil olan ülkelerin gençlerine sunulacak olan ücretsiz tren bileti hizmeti, ilgili ülkelerde yasal olarak ikamet eden gençlerin başvurularına açık olacak. 1 Temmuz 2004 ile 30 Haziran 2005 tarihleri arasında doğmuş olan gençlerin başvuruları, DiscoverEU programının resmi internet sitesi üzerinden kabul edilecek. Bunun için öncelikle 29 Mart 2023 tarihine kadar siteye giriş yapılıp birkaç sorudan oluşan sınava katılım sağlanması gerekecek. Sınavda başarılı olan gençler ücretsiz biletlerini 15 Haziran 2023 ile 30 Eylül 2024 tarihleri arasında en fazla 30 gün boyunca Avrupa ülkelerinde kullanabilecek.