Avustralya Tahvil Getirileri ABD Verileriyle Yükseldi

Avustralya Tahvil Getirileri ABD Verileriyle Yükseldi

Avustralya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, ABD ekonomik verilerinin enflasyon ve faiz oranı endişelerini artırmasıyla neredeyse bir ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Yatırımcılar ayrıca RBA’nın Eylül ayı toplantısının tutanaklarını bekliyor.

Avustralya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi %4,2 civarına yükselerek neredeyse bir ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu yükselişin arkasında, beklenenden güçlü gelen ABD ekonomik verilerinin enflasyon ve faiz oranı endişelerini artırmasıyla ABD Hazine tahvil getirilerinin daha yüksek izlemesi yatıyor.

ABD Enflasyon Verileri Sürpriz Yaptı

Son ABD enflasyon verileri büyük ölçüde beklentilerle aynı doğrultuda geldi, ancak çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve manşet üretici fiyat endeksi (ÜFE) yukarı yönlü hafif bir sürpriz görüldü. Çekirdek TÜFE, Ağustos ayında aylık bazda %0,3 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Manşet ÜFE ise aylık bazda %0,7 artarak beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. Bu veriler, ABD ekonomisinin pandemi sonrası toparlanmasının devam ettiğini ve enflasyon baskısının henüz dinmediğini gösteriyor.

RBA Tutanakları Bekleniyor

Yatırımcılar ayrıca Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) Eylül ayı toplantısının tutanaklarını da bekliyor. Bu ayın başlarında RBA, beklentiler doğrultusunda üst üste üçüncü toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu. Kurul, ülkede enflasyonun yüksek kalmasına rağmen zirveyi aştığını, ekonominin trendin altında bir büyüme dönemi yaşadığını ve işsizliğin kademeli olarak artacağının tahmin edildiğini söyledi.

RBA, para politikasını sıkılaştırma konusunda acele etmeyeceğini ve ekonomik koşulların iyileşmesini bekleyeceğini belirtti.

Avustralya Tahvil Piyasası Nasıl Etkilenecek?

Avustralya tahvil piyasası, hem yerel hem de küresel faktörlerden etkileniyor. ABD ekonomik verilerinin güçlü gelmesi, ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesine ve dolayısıyla Avustralya tahvil getirilerinin de baskı altında kalmasına neden oluyor. RBA’nın para politikası duruşu ise Avustralya tahvil piyasasına destek sağlıyor.

RBA, tahvil alım programını azaltmaya devam etse de, faiz oranlarını uzun süre düşük tutacağını ve ekonomik görünümün belirsizliğine işaret ettiğini vurguluyor. Bu nedenle, Avustralya tahvil piyasası, ABD ve RBA arasındaki dengeyi bulmaya çalışacak.