Ayak kenarınızda bu varsa sebebi bu olabilir! Uzmanlar uyarıyor: Sakın yapmayın

Ayak kenarınızda bu varsa sebebi bu olabilir! Uzmanlar uyarıyor: Sakın yapmayın

Uzman ortopedistler tarafından sıkça uyarısı yapılan topuklu ayakkabı kullanımına ilişkin sonuçları aktarıldı. Topuklu ayakkabılar ayak kemikleri çıkıntısına sebep olabileceği gibi anatomiyi de bozuyor.

İş hayatında ya da genel itibariyle yüksek topuk kullanmak zorunda kalan insanlarda oluşan ayak yapısı bozuklukları yalnızca şekilsel değil sağlık anlamında da ciddi sıkıntılara neden olabiliyor. Uzun süre topuklu ayakkabı kullanımı ayak yapısını bozduğu gibi ortopedik kronik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor.

indir.jpg

Ayak kenarınızda bu varsa sebebi bu olabilir! Uzmanlar uyarıyor: Sakın yapmayın- Özellikle kadınlarda sıkça görülen halk arasında taraklı ayak olarak ta bilinen ayak baş parmağı kenarında büyüyen kemik çıkıntısı topuklu ayakkabı kullanımının da bir sonucu.

Uzmanlar özellikle topuklu ayakkabı konusunda uyarılar yapıyor. İş hayatınızda ya da gündelik hayatınızda topuklu ayakkabı giymeyi seviyorsanız bakışınız bu geröekleri duyunca değişebilir. Yüksek topuklu ayakkabılar vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ağrılara ve duruş bozukluklarına varana kadar sorunlar yaratabilir. Bu nedenle kullanılmamalı ya da kullanımı azaltılmalı.5d78d8da45d2a023a0d3c6c2.webp

TOPUKLU AYAKKBI GİYMENİN VÜCUDA ZARARLARI

Gündelik hayatında sıkça topuklu ayakkabı giyenlere bunun faydadan çok zarar getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Uzmanlar topuklu ayakkabı kullanımının zararlarını şu şekilde sıraladı, Sırtınızın ağrımasına sebep olur. Baldırların kasılmasına yol açar.

Ayağınızın kalıbını bozar ve kemik ağrıları meydana gelir.Ayak bileğinizi burkmanıza neden olur.Omurga duruşunuzu bozar. Ayağınızda bulunan kan damarlarının tıkanmasına neden olur. Ayağınızda bulunan liflerin yırtılmasını kolaylaştırır. Kireçlenme oluşumuna sebep olur.