Bakan Bilgin resmen açıkladı: Bu tarihte EMEKLİNİN CEBİNE 11 Bin TL girecek işte detaylar...

Bakan Bilgin resmen açıkladı: Bu tarihte EMEKLİNİN CEBİNE 11 Bin TL girecek işte detaylar...

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı Başkanı Vedat Bilgin'den emekli zamlarına ilişkin olarak bugünkü kur hesabı ile 500 dolar sinyali verildi. Bilgin'den emekliye flaş açıklamalar...

Geçtiğimiz aylarda 14 Mayıs seçimlerinin 1'inci turu için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bilgin harekete geçerek en düşük emekli maaşını 5 Bin 500 TL'den 7 Bin 500 TL yapacaklarını açıklamışlardı.

tl-jmhx-cover-bzww-jpg.webp

Bakan Bilgin resmen açıkladı: Bu tarihte EMEKLİNİN CEBİNE 11 Bin TL girecek işte detaylar...- Bugün ise tekrar bir emekli zammı yapılacağına ilişkin olrak Bakan Bilgin kesin açıklamayı yaptı. Tarih verdi ve emekliler için olan çalışmaların ayrıntılarını tüm EYT, SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı emeklileri için aktardı.

Uzun zamandır asgari ücret zamlrına ilişkin konuşulurken Temmuz ayı işaret edilmişti. ancak meklininde asgari ücrete yakın bir zam oranı alması planlanıyordu. Emekli maaşlarına temmuzda yapılacak zamla ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak" şeklinde konuştu.

Bakan Bilgin açıklamalarında şu sözlere yer verdi:ttt-pfke-jtj5-jpg.webp

"Yasal prosedürde emekli maaşları temmuz ayında düzenleniyor. 7 bin 500 lira yaptığımız sıra yoğun ve haklı şekilde gelen talep vardı. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9,5 milyon insan istifade etti. Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon.

Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız. ​​​​​​​

Temmuz ayında bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak.turk-lirasi-6fqa-cover-jmwm-jpg.webp​​​​​​​

Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yaptık. Bu çok önemli bir şey. Bu sözleşme özel sektördeki işçilere de model olarak yansıyor.

Asgari Ücret Komisyonu, işveren, işçi sendikaları ve kamu adına bizim üyesi olduğumuz bir komisyon. Bu komisyon kararları veriyor. Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz.

Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye'nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor."