Bakan Bilgin'den asgari ücrete zam açıklaması: 10 Bin TL'nin üzerine çıkarılacak! İşte detaylar...

Bakan Bilgin'den asgari ücrete zam açıklaması: 10 Bin TL'nin üzerine çıkarılacak! İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşını 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükselterek zam müjdesini yapmıştı. Bunu takip eden süreçte Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için bayram ikramiyeleri güncellendi.

Milyonlarca emekliye müjde üzerine müjde verilirken asgari ücretli de maaşına zam bekliyor. Türkiye'de asgari ücretli çalışan sayısı günden güne artarken ekonomik kriz ve enflasyon ortamında asgari ücretli sayısı milyonlara ulaştı.

8-no6u.webp

Bakan Bilgin'den asgari ücrete zam açıklaması: 10 Bin TL'nin üzerine çıkarılacak! İşte detaylar...- Emekliye yapılan zammın ardından asgari ücretlinin zam tartışmaları gündem oldu. Nisan ayı itibari ile Emekliler en düşük emekli maaşı olarak bakıldığında 7 bin 500 TL ve Ramazan Bayramı ikramiyesi ile birlikte 2 bin TL belirlenen ikramiyenin de eklenmesi ile 9 bin 500 TL alacaklar.

13'üncü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Mayıs olarak belirlenmesi ile birlikte iktidarda yaşanan hareketli seçim çalışmaları bazı zam çalışmalarını da beraberinde getirdi. Bu anlamda özellikle deprem bölgeleri dahilinde olmak üzere ülke genelinde vatandaşlar için maaş zam uygulamaları gündemde.

Milyonlarca işçinin gözü kulağı asgari ücret konusunda iktidardan gelecek açıklamalara çevrildi. Başkent kulislerinde asgari ücrete seçim öncesinde zam yapılacağı haberleri dolaşıyor. Gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da. 9-8l79.webp

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in dün açıkladığı söylenen “Bir zam beklemiyorum” haberlerinin bizzat bakanlık tarafından yalanlanması artış beklentisini artırdı. Asgari ücret yıl başında net 8 bin 506 liraya çıkarıldı.

Şubat itibarıyla Türkİş’in araştırmasında açlık sınırı 9 bin 426 liraya ulaşmış durumda. Aynı araştırmada bekâr bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 12 bin 265.88 TL olarak hesaplandı. Erdoğan'ın Ocak ayında asgari ücreti açıklamasında ara zam sinyali vermesiyle asgari ücret zammı tartışmaları başladı.

ASGARİ ÜCRET 10 BİN TL'NİN ÜZERİNDE

birçok bakanlık ardı ardına kamuya yeni personel alımlarını açıklıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı deprem bölgesinde asgari ücretin artırılması için çalışma yapıyor. Bu kapsamda işveren sigorta priminin devlet tarafından karşılanması öngörülüyor.

Kulisler hareketlendi: Asgari ücrete zam bekleniyor - Resim: 11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Bu çalışmamızı son aşamaya getirdik” demişti. Bu yolla asgari ücretin deprem bölgesinde 10 bin liranın üzerine çıkarılması hedefleniyor. Kamudaki yaklaşık 700 bin işçiyi kapsayan kamu sözleşmesinin de yine seçim öncesinde imzalanması bekleniyor.

BAKANLIKLARA PERSONEL ALIMLARI

Seçim çalışmaları kapsamında olduğu düşünülen bir diğer uygulama ise bakanlıkların personel alım ilanları oluyor. Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı başta olmak üzere bir çok bakanlık binlerce personel alımı yapacağını duyurdu.

500 bine yakın sözleşmeli personel kadroya alınıyor. 3600 ek gösterge düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yıllardır bir türlü yaşama geçirilmeyen geçici işçiler düzenlemesi de Meclis’teki torba yasa içinde yer alıyor. Kamudaki yaklaşık 60 bin geçici personel, sürekli işçi kadrosundaki boşalma ve kıdem sırasına göre kadroya alınacak.