Bakan Bozdağ'dan müteahhit açıklaması! Onlarca kişi gözaltına alındı

Bakan Bozdağ'dan müteahhit açıklaması! Onlarca kişi gözaltına alındı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Diyarbakır'da depremin nabzını tuttu. Hayatını kaybedenlerin sayısının 344'e yükseldiğini ve binalara ilişkin çalışmaların başladığını duyurdu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ deprem bölgesinde açıklamalarda bulundu. Bozdağ, Diyarbakır'daki vefat sayısını ve binalara ilişkin hasar tesbitine yönelik rakamsal açıklamalarda bulundu.

62615da886b2472f0830b031.webp

Bakan Bozdağ'ın açıklamaları şu şekilde:

Diyarbakır'da 32 kişi hakkında adli süreç başlatılmıştı, bu süreç işlemektedir. Diyarbakır'da yaklaşık 200 binaya yakın dairede hasar tespitleri yapılmış. Bunlardan 25 tanesi acil yıkılacak bina durumunda. 376 ağır hasarlı bina var. Bunlara ilişkin tespitler hızla devam ediyor.

deprem-aa-1883024-2.jpg

Bozdağ ayrıca İlde 8’inci çadır kentin kurulacağı Silvan yolu üzerindeki alanda incelemelerde bulundu. Bakan Bozdağ, Kredi Yurtlar Kurumlarının 6 bin 33 kapasitesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

* Bu kapasiteyi tamamen iskana açtık. Depremde etkilenen vatandaşları burada barındıracağız. Konteyner kentte de çalışmalar devam ediyor. Bir kısım vatandaşımızı da orada barındıracağız.

3564651-ada974597a27d68f3c9b69cce7b608ad-640x640-002.jpg

* Diyarbakır’da pek çok sosyal tesis var. Buralarda da barındırma faaliyetleri devam ediyor. Bunların yanında çadır kentler kuruyoruz. Şu ana kadar 7 çadır kent kurduk. Toplantı yaptığımız 8’inci çadır kentin kurulduğu yerdir. Burada 2 bin 200 civarında çadır kurulumu planlandı. Şu ana kadar bin çadır kurulumu tamamlandık. Kalanlarını da bugün ve yarın tamamlayarak hizmete elverişli hale getireceğiz.

* DİSKİ buranın hem su hem de kanalizasyon sorununu çözmekte. Öte yandan elektrik birimleri elektrik ilgili işleri çözmekte. Kızılay birimlerimiz de buranın çalışmasını yürütmektedir. Hiçbir vatandaşımızı barınma sorunuyla karşı karşıya bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayacağız.

* Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş'tan gelen hastalarımızın Diyarbakır’da tedavileri yapılırken, diğer yandan ihtiyaçlarını da aynı şekilde karşılama konusunda bir hassasiyet içerisindeyiz.