Bakan Dönmez deprem bölgesinde elektrik verme işlemleri hakkında açıklama yaptı!

Bakan Dönmez deprem bölgesinde elektrik verme işlemleri hakkında açıklama yaptı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tara0fından yapılan açıklamada Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgelere elektrik verme işlemleri hakkında gelişmeleri aktardı.

Bugün İskenderun Teknik Üniversitesindeki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Mobil Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremin ardından deprem bölgesinde ilk günden itibaren yaşanan elektrik problemleri hakkında yeni açıklamalarda bulunarak son durumu bildirdi.

Yakın zamanda elektriğin bölgelere ulaşması için çalışmaların yapılmaya devam ettiğinden bahseden Bakan Dönmez, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Hatay il merkez ve ilçelerinde yeniden normal bir şekilde elektriğin iletilebileceği konusu hakkında açıklamalarda bulundu.

ELEKTRİK YAPISININ ONARILMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!

Deprem nedeni ile şebekelerin oldukça büyük hasar gördüğünden bahseden Bakan Dönmez, "3 bine yakın personelimiz elektrik şebekesini, altyapısını yeniden ayağa kaldırmak için yoğun bir gayret gösteriyor. Ayrıca elektrik şirketleri ve diğer bölgelerden gelen personel takviyeleriyle de güçlendirmiş olduk ekip yapısını." şeklinde konuştu ve devam etti,

"Ancak can ve mal güvenliğini öncelediğimiz için teknik olmayan sebeplerden dolayı bazı yerleşim birimlerine ve binalara elektrik veremiyoruz. Hali hazırda enkazlardan kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gerek arama ekiplerinin gerekse enkazlarda mahsur kalan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından burada dikkatli hareket etmemiz söz konusu. Burada da tabii AFAD'la koordineli bir çalışma içerisindeyiz. Çalışmalar tamamlanır, tamamlanmaz, bölge bölge, kademe kademe elektrik verme hizmetlerimiz hızlanacak. İlk etapta genel aydınlatma, cadde ve sokaklardaki genel aydınlatma tesislerimizi aktif hale getiriyoruz. Büyük oranda bu yerleşim birimlerinde genel aydınlatma hizmetleri devreye girdi."

Bu açıklamaları ile birlikte çalışmaların büyük oranda devam ettiği aktarımlara da başlandığını ifade etmiş oldu.

AKARYAKIT VE DOĞAL GAZ HAKKINDA DA AÇIKLAMA YAPTI!

Deprem bölgelerinde BOTAŞ hatlarında da arıza ve kopmaların meydana geldiğinden fakat illerde kontrollü bir şekilde doğal gaz aktarımının sağlanması için 2 bin personelin çalıştığından bahseden Bakan Dönmez, akaryakıt hakkında da "Artık akaryakıt istasyonlarında akaryakıt temin edilebilir hale geldi. Depremden önce bu bölgelerin günlük tüketimi 6-7 milyon litre civarındaydı. Depremle birlikte bu bölgeye sevkiyatımızı 20 milyon litreye kadar artırdık." şeklinde ifadelere yer verdi.