Bakan Özer, 6'lı masanın eğitim vaatlerine: Derslerine çalışmamışlar

Bakan Özer, 6'lı masanın eğitim vaatlerine: Derslerine çalışmamışlar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6'lı masanın ortak politikalar metni içeriğinde yer verdikleri eğitim sistemiyle ilgili bazı kısımların uygulamada olduğunu ve diğer maddelere yönelik değerlendirme yaptı.

Bakan Özer, 6'lı masanın eğitim vaatlerine: Derslerine çalışmamışlar - 6'lı masa geçtiğimiz günlerde 1 yılda 11 kere bir araya geldiği liderler zirvesi adı altında toplantılarında uzun uğraşlar sonucu ancak mutabık olabildikleri Ortak Politikalar Metni'ni düzenledikleri törenle Ankara'da kamuoyuyla paylaştı. Bir nevi seçim beyannamesi olan metini içeriğinde yer alan 1+5+4+3 eğitim modeli ve detayları tepki çekti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6'lı masanın mutabakat metninde eğitim alanında yer verdiği çalışmalarını değerlendirdi.

'İSTERDİM Kİ ÖNERİLER REFERANS VERSİN'

Bakan Özer, dünyada eğitimin tartışılan ve sürekli iyileştirilen bir alan olduğunu söyledi. Özer, 'İsterdim ki yapılan önerilerde faydalanabileceğimiz öneriler olsun veya farkına varamadığımız noktalara referans versin' dedi.

Altılı masanın açıkladığı ortak politikalar metninde eğitim alanında açıkladıkları önerilerin bir çoğu mevcut eğitim sisteminde zaten uygulamada ve diğerleri de faaliyete geçeceği günü bekliyor.

'BİRÇOK AÇIDAN ÜZÜCÜ BİR DURUM'

Eğitim alanında yapılanların görülmediğini söyleyen Özer, 'Bu, birçok açıdan çok üzücü bir durum. İyi açıdan bakarsak yaptıklarımızın görülmediği şeklinde yorumlayabiliriz. Ki bu da vahim bir durumdur çünkü öneri getirdiğiniz eğitim alanında sahayı bilmediğiniz, sahadan ne kadar uzak olduğunuza işaret eder. Diğer açıdan zaten biliniyordur, ancak görmezlikten geliniyordur. Bu da vahim bir durumdur, en azından emeğe saygısızlıktır.' ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda diğer alanlar olduğu gibi eğitimde çağ atlandı. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için öncelikle çocukların okula devamlılığı ve bu alanda ihtiyaçlarını karşılama noktasında yetersizlikleri esnasında gerekli yardımlar yapılarak iyileştirmeler yapılmaktadır.

Öğrenciler arasında eşit, kapsayıcı ve kaliteli öğrenimin tüm toplum için zorunlu olduğu anlayışıyla hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı, sürekli güncellediği ve iyileştirdiği eğitim programlarıyla birlikte okul öncesine ücretsiz yemek, okula devamlılıkta saha ekiplerinin sık sık aileleri gezmesi, köy okullarında eğitimin sürekliliği için muhtarlara eğitim verilerek anne ve babaların bilinçli hale getirilmesi ve daha fazlası hayata geçti.

Eğitimde ideolojik dayatmalar ortadan kaldırıldı. Artık herkes ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek noktaya geldi.