Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutları için 79 ilde iade ödemelerinin yapılmaya başlandığını bildirdi.

Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutları için 79 ilde iade ödemelerinin yapılmaya başlandığını bildirdi.

TOKİ başvurularına ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 79 ilde iade ödemelerinin yapılmaya başlandığını bildirdi. İşte ayrıntılar…

Yükselen konut fiyatlarını göz önünde bulundurarak geçtiğimiz yılın eylül ayında cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı sosyal konut projesini duyuran Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dar ve orta gelirli vatandaşların TOKİ aracılığı ile kira öder gibi ev sahibi olabileceklerini bildirmişti.

Bu kapsamda 2022 yılı içerisinde e- devlet sistemi üzerinden vatandaşların başvurularını kabul eden ve kura sonuçlarının Mart 2023 tarihinin sonuna kadar tamamlanacağını belirten bakanlık, yeni bir açıklama ile gündeme geldi.

Bir süredir devam eden TOKİ kuralarına yönelik açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kuraların nerede ise tamamlandığını belirtti.

Bakan Kurum, başvuru esnasında ödenen 500 TL’lik ücret için de iade döneminin başladığını bildirdi. Peki, TOKİ başvuru paraları nasıl ve nereden geri alınacak?

79 İLDE KURA ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI!

bakan-murat-kurum-resmen-acikladi-500-tl-icin-iade-donemi-basladi-2.jpg

Aylardır devam eden TOKİ kura çekimlerinin Mart 2023 tarihinde tamamlanacağı öngörülmüştü. Mart ayının ikinci yarısının içerisinde bulunduğumuz şu günlerde TOKİ kuralarına ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, tam 79 ilde kura çekimlerinin tamamlandığını ve hak sahiplerinin belirlenmiş olduğunu bildirdi.

500 TL’LİK KAYIT ÜCRETLERİ GERİ ALINABİLECEK!

250 bin konutun inşasının gerçekleştirilecek olduğu TOKİ projesi kapsamında 79 ilde kura çekimlerinin tamamlanmasının ardından adlarına konut çıkmayan vatandaşlar başvuru ücretlerini geri alıp alamayacaklarını araştırmaya başladı.

Başvuru esnasında 500 TL tutarında kayıt ücreti ödemiş olan vatandaşlara seslenen yetkililer, hak sahipliği durumu olmayan vatandaşların ücretlerinin geri ödeneceğini bildirdi.

TOKİ başvurusu esnasında 500 TL tutarında kayıt parası ödemiş anca kuralarda isimleri çıkmamış olan vatandaşların, başvuru yapmış oldukları Ziraat Bankası/ Halkbank şubelerinden iade ödemelerini alabilecekleri belirtildi.

Ayrıca bankaların internet bankacılığı ekranları aracılığı ile de 500 TL’lik para iadesinin alınabileceği ifade edildi. Başvuru işlemlerinin ise başvuru sahibinin kimlik numarası ve cep telefonu aracılığı ile tamamlanacağı bildirildi.