Bakanlık harekete geçti, sonunda beklenen oldu: Her öğrenciye düzenli ödeme yapılacak!

Bakanlık harekete geçti, sonunda beklenen oldu: Her öğrenciye düzenli ödeme yapılacak!

Online ortamda başvuru yapan ailelere 1.600 TL'ye kadar ödeme yapılıyor. SED düzenli öğrenci desteği başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar…

Ay sonunu zor getiren aileler için devlet desteği büyük önem taşıyor. Bakanlık tarafından duyurulan SED ödemeleri öğrenci velilerini memnun ediyor. Başvuru yapıldığı anda 1.611 TL nakdi olarak hesaba geçiriliyor.

Sosyo ekonomik durumu zor durumda olan vatandaşların Bakanlık tarafından yapılan duyuruya dikkat etmesi ve başvuru sürecini takip etmesi yeterli oluyor. İlkokul kademesinden başlayarak ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için yapılan düzenli ödemeler PTT şubeleri üzerinden hesaba aktarılıyor.

2023 SED EĞİTİM ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapılan sosyal destek ödemeleri online ortamdan erişilerek başvurusu alınabiliyor. E-devlet sistemi üzerinden şubelere gitmeye gerek kalmadan kurumlara yardım başvurusu talep edilebiliyor. Eğitim ödeneğinden faydalanmak isteyenlerin şu adımları takip etmesi gerekiyor:

  • www.turkiye.gov.tr adresini açınız.
  • Açılan sayfa içerisinde yer alan kullanıcı adı ve şifreyi giriniz.,
  • Ana ekranda bulunan arama alanına “Sosyal Güvenlik Eğitim-Öğretim Yardımı Talebi” yazınız.
  • Bir sonraki ekrandaki adımları doğru bilgilerle takip ederek başvuru işlemini kusursuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

2023 SED EĞİTİM ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

bakanlik-harekete-gecti-sonunda-beklenen-oldu-her-ogrenciye-duzenli-odeme-yapilacak-2.jpg

Başvurusu onaylananlar herhangi bir eksik bilgisi bulunmayanlar 1.611 TL'ye kadar öğrenci desteğinden faydalanabilecek. Başvuru onaylandığı anda her ay düzenli olarak bu ödeme 15'inden itibaren hesaplara yatırılmaya başlanacak. Bu hakkı kazanmış olan veliler PTT şubelerine giderek hesabına yatırılmış olan ödemeden faydalanabilecek.

NOT: SED yardımından faydalanan aileler bağlı bulunan belediyelerin “e- belediye” uygulaması üzerinden öğrenci için sunulan kırtasiye desteğinden de faydalanabilir.

İstediğinde aile düzenli olarak “Aile Destek Ödemesi” kapsamında 1.250 TL'ye kadar nakit ödeme de alabiliyor. Hemen hemen aynı tarihlere denk gelen ödemelerin hepsi toplu olarak PTT şubeleri üzerinden alınabiliyor.