Benzinli ve Dizel araç sahipleri dikkat! Bu haber sizin için : Yasak geliyor

Benzinli ve Dizel araç sahipleri dikkat! Bu haber sizin için : Yasak geliyor

Milyonları ilgilendiren ve bir çok ülke genelini kapsayacak yeni düzenleme geliyor. Avrupa'da başlayacak olan yeni yasağa göre artık Benzinli ve dizel araçların üretimi kaldırılacak. 2035 yılı son olacak.

Avrupa Birliği ülkeleri geneline başlayan yasaklar Türkiye'de de TOGG üretimiyle birlikte takip eden ileri yıllarda uygulanabilir olacağı tartışılıyor.

Benzinli ve Dizel araç sahipleri dikkat! Bu haber sizin için : Yasak geliyor- Uzun yıllardır AB ülkelerinde üzerinde durulup yasaları oluşturmalarıyla birlikte Benzinli ve dizel araçların hava sağlığına zararları nedeniyle üretimine yasak onaylandı. AB ülkeleri arasında Almanyanın karşı çıktığı karar bir çok ülke tarafından onaylanmasıyla yasak resmileşti.

15327297-728xauto.webp

AB Konseyi, üye ülkelerin 2035’ten itibaren otomobillere ve hafif ticari taşıtlara katı karbon emisyon standartları getirecek yasayı onayladıklarını açıkladı. Yasaya göre, otomobil üreticileri, 2035’e kadar karbon emisyonlarını sıfırlayacak.

Böylece AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren karbon salan benzinli ve dizel de dahil içten yanmalı motora sahip yeni otomobil satışı yapılamayacak.

Ayrıca, 2030 yılı emisyon düşürme hedefi otomobiller için yüzde 55, kamyonetler için de yüzde 50 olacak.

Yasaklama Yasası , sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek