Bir felaket uyarısı da Meteoroloji'den geldi! O bölgelerde çığ uyarısı yapıldı aman dikkat önlem alın

Bir felaket uyarısı da Meteoroloji'den geldi! O bölgelerde çığ uyarısı yapıldı aman dikkat önlem alın

Türkiye'de ülke gündemini sarsan gelişmelerden birisi olan Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası 10 ilimiz bu depremden ciddi bir şekilde etkilendi.

Bir felaket uyarısı da Meteoroloji'den geldi! O bölgelerde çığ uyarısı yapıldı aman dikkat önlem alın - Türkiye'de ülke gündemini sarsan gelişmelerden birisi olan Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası 10 ilimiz bu depremden ciddi bir şekilde etkilendi. Yaşanan deprem sonrasında can kaybı 20 bine doğru yaklaşırken Meteoroloji'den de vatandaşları çığ tehlikesine karşı uyarı yapıldığı belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

O BÖLGELERDE YAŞAYANKAR DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İstanbul'un Anadolu Yakası, Ege'nin doğusu, Bursa, Kocaeli, Yalova, Konya, Sinop, Gaziantep ve Kilis çevreleri ile Balıkesir ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Buzlanma ve don ile birlikte iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor. Yurt genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneyi ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Marmara'nın güneyi ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yapılan uyarı sonrasında ise çığ tehlikesine karşı belediye ve valilikler tarafından da vatandaşlara sık sık anons yapılmaya devam ediyor.