BİR FENERBAHÇE MASALI!

Bir varmış bir yokmuş, develer tellal, pireler berber iken, ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, “Hop” dedim, Dedemi uçurdum, Kaf dağından aşırdım. “Ah” dedim, “vah” dedim koştum peşinden yetiştim. Yetiştim ki ne göreyim? Dedem ağaç altında, mor bir bebek kolunda, bebek dile gelmiş, görün bakın neler demiş…

“Günümüz futbolu ile alakası olmayan Erol Bulut’u takımın başına getirip sezonun yarısını kendi sahanızda geçirdiniz. 35 yaşına merdiven dayayan herkesi bedelsiz diye transfer edip yedek kulübesini emeklilik fonuna çevirdiniz! Taraftarın gazına gelip, iki senedir ayağına top değmemiş Mesut Özil’i tam da sezonun ortasında getirdiniz?”

Neyse masala ara verip gözlemlere geçelim.

Şampiyonluk yarışında belki de en dişli rakip olan Alanya maçının başından sonuna hataları yazmakla bitiremeyiz. İlk on bir tercihini (M.Özil-G.Gönül) eleştiren Tweet’i maç başında yazdığım için sonuca göre bilmişlik yapmıyorum.

Messi bile olsa uzun zaman ayağına top değmemiş futbolcu son yarım saatte oyuna sokulur ki enerjisini kaybetmiş rakip sahada ezmesin. Peki, Belözoğlu ne yaptı? Tabi ki tam tersini! Aklı sıra uyanıklık yapıp, Mesut’un maç başı enerjisinden faydalanarak erken bulacağı bir golle Alanyaspor’un direncini kırmağa niyetlendi. Düşünemediği ise rakibin de maça diri başlayacağıydı.

Yine ilk yarı bitmeden “takım çok yorgun” Tweet’imi yazdım ki peşine Gökhan Gönül kendini attırdı. Asıl güldürü ise buradan sonra başladı. Sağ bekini kaybeden takımda bu mevkie orta sahadan bir oyuncu gelirken, orta sahadan çıkanın yerine de kesici (Gustavo) girdi. Orta saha oyuncusu hücumcu yerine geçer, kesicinin yerine geçer ancak kanat savunucularının yerine geçemez. (Man.City – Delph denemesi çok uç bir örnek olur. Sonrasında Guardiola benzer duruma düşmemek için kanatlara 174 milyon Euro harcadı)

Orta saha oyuncusu dört tarafa dönerek oynarken kanattakinin bir tarafı yoktur. Ozan topu her aldığında Alanyaspor’lu futbolcular “hedefe yönelik anlık baskı” (Gegenpressing ifadesinin Türkçesi ile kullanım şekli farklı) ile üzerine çullanınca mecburen kapalı kenara dönüp dönüp eridi. Çağdaş Atan modern futbolu takımına çalıştırmış. Önemli futbolcularını (Bakasetas ve N’Skala) kaybetmelerine rağmen gücünü değilse bile oyun kurgusunu korumuş.

Türk futbolunda garip bir alışkanlık var. Savunma yapmak isteyen kesici (Stoper), hücum isteyen de golcü oyuna sokuyor. Avrupa’da ise bunun için savunma karakterli veya hücuma dönük orta saha oyuncuları tercih edilir. Belözoğlu’da futbol kültürümüzü değiştirmeyip 10 kişi kaldığımız ve mutlak galibiyete ihtiyacımız olan maçta Gustavo’yu saha sürerek; “Sevgili futbolcularım geri çekilin ve orta saha hâkimiyetini Alanya’ya verin. Biz sadece uzun ve bir o kadar riskli toplarla çıkacağız” dedi.

Bir diğer sorunu ise (20 Nisanda da yazdım) Fenerbahçe köşe vuruşu kullanırken rakip üç pasta ceza sahamıza giriyor. İki tane stoperini her köşe vuruşunda illa rakip ceza sahasına göndereceksen orta saha oyuncularını ceza sahasının etrafına yayacaksın ki top çıkmasın.

Caner’in kanadı ise son günlerin meşhur esprisinde olduğu gibi “Covid Göçü” güzergâhına benziyor. Elbette Caner her zamanki gibi sadece kanadının akışkanlığı ile değil ofsayt planını bozmasıyla da takımı yakmak için elinden gelen gayreti göstermeğe devam ediyor. Hele bir de elini kaldırıp hakeme itiraz etmiyor mu, kara mizah! Lakin onun mutlaka benim görmediğim efsane bir yeteneği (!) var ki her gelenin vazgeçilmezi oluyor.

Bu maçtaki en büyük şansımız ise Alanyaspor’un bir iddiasının olmamasıydı. Gel gelelim haftaya canı burnunda Erzurumspor ile oynayacağız ve onların kazanmaktan başka çaresi yok.

Peki hiç mi iyi tarafımız yok? Var. Orta saha odaklı futbol anlayışı gerçekten iyi işliyordu, ta ki bu hafta sakatlıktan yeni dönen M.Özil’le başlayana kadar.

Yine söylüyorum bu takımın Alman Hocaya ihtiyacı var. Diğer takımların Başkan ve Hocaları taraftarlarını Federasyon ve Hakem eleştirileriyle yönetip yönlendirebilir ama Fenerbahçe’de işler böyle yürümez. Fenerbahçe ya şampiyondur ya da başarısız, bu kadar basit!

Bahaneler bu kulüpte işlemez.

Twitter ve instagram: @inancyilan

Önceki ve Sonraki Yazılar