Bugünden itibaren sıcaklıklar 15 derece düşecek! Meteoroloji'den açıklama geldi!

Bugünden itibaren sıcaklıklar 15 derece düşecek! Meteoroloji'den açıklama geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre 28 Mart 2023 Salı günü itibarıyla yurdun Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgasının etkisine gireceği belirtildi. Sıcaklıkların 8-15 azalacağı belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava raporu tahminine göre bugünden itibaren yurdumuzda Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası etkili olacak. Sıcaklıkların mevsim normallerin altına düşmesi bekleniyor. Peki, hangi iller için uyarı yapıldı? İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü değerlendirmeleri…

Sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşecek!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin 28.03.2023 Salı günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının 8-15 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte yağışların; kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor.

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri ülkemizin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere zirai don bekleniyor. Rüzgarın, salı günü kuzey, iç ve batı kesimlerde, çarşamba günü doğu bölgelerde kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.”maxresdefault-1.jpg

Karla karışık yağmur!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava raporu tahminleri yayımlandı. Son değerlendirmelerine göre hafta başı itibarıyla yurdun büyük bir bölümünde yağışlar etkili olacak. Hafta ortasında yağmurun, yurdun iç kesimlerinde yağışların kar şeklinde olması bekleniyor. Yurdun genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara Bölgesi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısı, Karadeniz Bölgesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Afyonkarahisar, Sivas çevrelerinde yağmur ve sağanak yağış, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur bekleniyor.

Yağışların; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin doğusu, Bingöl, Tunceli ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde toz taşınımı görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunduğu da belirtildi.