Çanakkale'de devlet yolu açılıyor! Gelibolu- Eceabat arasında zamandan 25 dakika tasarruf sağlanacak!

Çanakkale'de devlet yolu açılıyor! Gelibolu- Eceabat arasında zamandan 25 dakika tasarruf sağlanacak!

Çanakkale zaferinin yıldönümünde şehre yeni bir devlet yolunun kazandırılacağını açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, detayları aktardı.

Zamandan ve paradan tasarruf etmek, karbon salınımını azaltmak gibi amaçlara hizmet eden kara ve demiryolları çalışmaları, son sürat devam ediyor. Ülkenin tamamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın önderliğinde çeşitli yol yapım çalışmaları devam ederken Çanakkale zaferinin yıldönümünde yeni bir devlet yolunun daha hizmete açılacağı bildirildi.

Bir süredir çalışmalarına devam edilen Gelibolu- Eceabat Devlet Yolu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu yolun bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile kullanıma açılacağını bildirdi. Bakan İsmailoğlu tarafından yapılmış olan yazılı açıklamada, ilgili yeni yol sayesinde kayda geçecek olan tasarruflara da yer verildi.

32 KİLOMETRELİK KISMI KULLANIMA AÇILACAK!

anakkalede-devlet-yolu-aciliyor-gelibolu-eceabat-arasinda-zamandan-25-dakika-tasarruf-saglanacak-2.jpg

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilecek olan tören neticesinde kullanıma açılacak olan Gelibolu- Eceabat Devlet Yolu ile ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çanakkale’nin şanlı Türk tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirlerine, Karadeniz ile Marmara’yı da dünyaya bağlaması açısından Çanakkale’nin çok önemli bir geçiş noktası olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, yeni yola ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Bakan Karaismailoğlu, yayınlamış olduğu yazılı açıklamada yeni yol ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Şehrin ulaşım standartlarını yükseltecek olan karayolu yatırımı kapsamında Avrupa yakasında tarihi yarımadada ulaşımı sağlayan Gelibolu- Eceabat Devlet Yolu, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol standardında projelendirildi. Proje kapsamında 32 kilometrelik kısmı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile vatandaşların kullanımlarına açacağız.”

YENİ YOLUN GETİRİLERİNİ AÇIKLADI!

Açılacak olan yeni devlet yolunun güvenli ve konforlu bir bağlantıyı garanti ettiğini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, çalışmalarda bölgenin tarihi ve arkeolojik dokusunun korunmuş olduğunu belirtti. 900 metre kadar bir yol tasarrufunun sağlanacağını belirten Karaismailoğlu, böylelikle seyahat süresinin 45 dakikadan 20 dakikaya düşeceğini bildirdi. Senelik yol tasarrufunun 126 milyon TL, akaryakıt tasarrufunun ise 161 milyon TL olarak hesaplandığı da bildirildi.