1. YAZARLAR

  2. ZİHNİ ÇAKIR

  3. CHP'Lİ MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL VE EKİBİNİN İMARDAKİ HUKUKSUZLUKLARI PES DEDİRTTİ: SAHTE BELGE BİLE ÜRETMİŞLER
ZİHNİ ÇAKIR

ZİHNİ ÇAKIR

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'Lİ MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL VE EKİBİNİN İMARDAKİ HUKUKSUZLUKLARI PES DEDİRTTİ: SAHTE BELGE BİLE ÜRETMİŞLER

A+A-

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi CHP’li Belediye Başkanı Ümit Uysal ve ekibinin, hem İçişleri Bakanlığı hem Muratpaşa Kaymakamlığı tarafından soruşturma izni verilen aynı zamanda Muratpaşa Savcılığı’nda halen devam eden bir soruşturmanın konusu olan imardaki hukuksuzluk ve usulsüzlüklerine Beyaz TV’de dikkat çekmiştim.

O usulsüzlüklerden birkaçını özet olarak buradan sizlere aktarmak istiyorum.

Ümit Uysal 2014 yılında Muratpaşa Belediye Başkanlığına seçildiği ilk dönemde verdiği bir röportajda, kendisine yöneltilen, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde akrabaları var deniliyor, bir arada çalışıyor deniliyor, nedir bu konu?” sorusuna “... güvenilir kişileri koyarak, orayı görmek, oraya hakim olmak istediği, o anlamda kişiliğine güvendiği için kuzeni olan akrabasını orada görevlendirdi” şeklinde bir cevap vermişti.

“Bir Belediye Başkanı’nın en akçeli birimlerde güvendiği kişileri görevlendirmesinden daha doğal ne olabilir”, dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız, eğer fıtratta, kamu kaynaklarını korumak, yetimin yoksulun, garip gurebanın hakkına sahip çıkmak varsa elbette doğru bir düşünce olarak değerlendirilebilir. Ama Muratpaşa’da durumun öyle olmadığını tek tek anlatacağım size…

2019’un Ağustos’unda, Muratpaşa Belediyesi teknik hizmetlerde görevli bir devlet memuru (E.A) Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe veriyor.

Dilekçedeki iddialar yenilir yutulur değil…

Mesela; Zerdalilik Mahallesi 1775 ada 1 parselde yapılan 6 bloklu site projesinde, “Muratpaşa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü görevli bazı personellerin, Yapı Denetim Şirketi ve bir Müteahhit firma ile örgütsel bir şekilde yüklenici firmanın üstlenmiş olduğu inşaatlarda proje dışı uygulamalar yaparak gerçeğe aykırı İş Bitim Belgesi ve gerçeğe aykırı Yapı Kullanma İzin belgesi düzenlediğini, bu yolla inşaat projelerinden birinde 350 metrekare, 6 bloktan oluşan bir başka site projesinde 1300 metrekare ebatlarında proje dışı uygulamaların yapıldığını” belirtiliyor.

Dahası; Bahçelievler Mahallesi 1016 ada 1 parselde yapılan binaya, “gerçeğe aykırı olarak verilen İş Bitirme Tutanağı ve Yapı Kullanma İzin Belgesi’nde bulunan fotoğraflarda, belediye görevlilerinin hileli davranışlarla photoshop yöntemi kullanılarak resmi evrakta sahtecilik yaptığı” iddiası dilekçe ekindeki delillerle anlatılıyor.

muratpasa-photoshop.jpg

Bu kadarla kalsa iyi…

Savcılığa verilen şikayet dilekçesinde, Güzeloba Mahallesi 5982 Ada 4 parselde, Belediye kayıtlarında ve paftasında İmar durumu 2 kat olmasına karşın 22.06.2015 tarihinde 381 Ruhsat numarası ile usul ve kanuna aykırı bir şekilde 4 bloktan oluşan 12 kat Yapı Ruhsatı verildiğini belirtilip, bu yöndeki delilleri de dilekçe ekine koyuyor.

muratpasa-pafta.jpg

muratpasa-ruhsat.jpg

ÖN İNCELEMECİ "BELEDİYE GÖREVLİLERİNİN DİKKATSİZLİĞİ" DİYE DOSYAYI KAPATIYOR

Bu imar usulsüzlükleri ve hukuksuzlukları içeren dilekçe üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Muratpaşa Kaymakamlığı’na, şikayete konu iş ve işlemlerle ilgili, ilgili kişiler hakkında soruşturma izni verilmesi için yazı yazıyor . Muratpaşa Kaymakamlığı ön inceleme görevlisi olarak Çevre ve Şehircilik Yapı denetim Şube Müdür Vekili Hüsniye Eliaçık’ı görevlendiriyor. Ne var ki bu denli fahiş hukuksuzluk ve usulsüzlüklere rağmen önincelemeci olarak görevlendirilen Hüsniye Eliaçık, hazırladığı raporunda, söz konusu işlemlerin, “Belediye görevlilerinin dikkatsizliği” olarak değerlendirip soruşturma izni verilmesine yer olmadığı kararına bağlıyor.

Ancak hem suç duyurusunda bulunan müşteki hem de Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırlanan rapora itiraz ediyor. İtiraz üzerine dosya Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne gidiyor. Bölge İdare, yaptığı incelemede, usulsüz ruhsat verilmesi, usulsüz inşaat yapılmasına müsaade edilmesi, usulsüz iskan verilmesini gibi kanunda suç olarak tanımlanan eylemleri tespit edip soruşturmanın kesin olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılık tarafından yürütülmesi gerektiğini karara bağlayıp soruşturma açılmasına izin veriyor.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı bilirkişi heyeti dosyayı inceliyor ve 9 belediye görevlisini tespit ediyor. Yapı Denetim şirketi personelleri ve müteahhit firma sorumlularını da kattığında bu sayı 32’ye çıkıyor.

Savcılıkta son bir inceleme için Muratpaşa Kaymakamlığı’ndan ekstra bir soruşturma izni daha istiyor. Bu talep üzerine Kaymakamlık ön incelemeci olarak Yine Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünde “helal süt emmiş” Şube Müdür Vekili Emre Bayraktar’ı görevlendiriyor.

Ön incelemeci olarak göreve başlayan Bayraktar dosyaya baktığında, 12 belediye personelinin gerçeğe aykırı İş Bitim Belgesi, Yapı Kullanma İzin Belgesi ve Yapı Ruhsatı düzenlediğini tespit ediyor.

Bu tespitler sonrasında Muratpaşa Kaymakamlığı, ön incelemecinin raporu doğrultusunda geçtiğimiz günlerde soruşturma izni verilmesi kararı veriyor.

Bu kadarına da pes dediğinizi duyuyor gibiyim.

Daha bitmedi. Yerlerin hikayesi devam ediyor. Ama bu sefer İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri giriyor devreye…

mutarpasa-fazlakat.jpg

Müşterek kişi bu sefer 6 bloklu 1300 metrekare proje dışı uygulama yapılmasına müsaade edilen sitenin İmar planında Belediye Başkanı Ümit Uysal ve İmar Komisyon Başkanı Ahmet Öztürk tarafından Meclis kararıyla İmar planına aykırı olarak; 1 kat fazla kat artırımı yaptığını şikayet ediyor.

Yani 6 bloklu bir sitede toplam 6 kat fazla verildiğini belirtiyor. İmar yönetmenliğine aykırı olarak İmar planı verildiğini, bu yolla, parsele özgü ayrıcalık tanımlanmasından tutun bir çok kanun maddesine muhalefet etmek suretiyle 30 dairenin usulüne aykırı yapıldığını gösteriyor. Bu yolla fazladan sağlanan rantın değerinin ise bölge rayiçleri baz alındığında 45 milyon lira eski para ile 45 trilyon lira civarında olduğu konuşuluyor.

Müfettişler, Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Belediye Meclis üyelerinden, İmar planında 1 kat fazlalığa onay verdikleri için ifade istiyor.

Bunun sonucu ne mi oluyor?

Her ne kadar Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın geçtiğimiz günlerde Ankara’ya yaptığı ziyaret dönüşü yakın ekibine “o işi hallettiği” şeklinde beyanlarda bulunduğu söylense, ortada “hallolan bir işin olmadığını”, bir şekilde “halledilmiş” işlerle ilgili yürütülen çalışmalarda sona gelindiği İçişleri kaynaklarından öğreniyoruz.

Evet bizim duyumlarımızı elbette çok yakında sizler de öğreneceksiniz. Kastım sadece Antalya ve Muratpaşa değil elbette, çok yakında Türkiye duyacak Türkiye öğrenecek...

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.