CIA Başkanı Pompeo Kuzey Kore'de

CIA Başkanı Pompeo Kuzey Kore'de

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un nükleer silahlarla tehdit ettiği Amerika ile ilişkiler normale dönüyor.

İki ülke arasında sürdürülen diplomatik ilişkilerin sıklaştırıldığı ve yakın zamanda gerçekleştirilmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un görüşmesinin planlanması için CIA Başkanı Mike Pompeo’nun Kuzey Kore'ye gittiği açıklandı.

Kuzey Kore'de mevkidaşı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştüğü öğrenilen Pompeo'nun görüşmenin yer ve zamanı ile ilgili belirsizliklerin giderilmesi için Kuzey Kore'ye gönderildiği açıklandı. Pompeo'nun Trump'ın yeni dışişleri bakanı adayı olduğu biliniyor.

Kuzey Kore Lideri "tüm ABD toprakları, nükleer saldırı menzilimizde" diye tehdit etmişti

"Tüm ABD toprakları, nükleer saldırı menzilimizde ve bir nükleer düğme hep ofisimdeki masamın üstünde. Bu bir tehdit değil, gerçek" dedi. Kim, nükleer silahları, sadece Kuzey Kore'nin tehdit edilmesi halinde kullanacaklarını sözlerine ekledi.

Trump Benim nükleer düğmem seninkinden büyük diye karşılık vermişti

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ABD'yi tehdidine "Benim nükleer düğmem seninkinden büyük", "Seni ateşle terbiye edeceğim bunak" gibi ifadelerle karşılık vermişti.

Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları ilişkilerin normalleşmesi için umut oldu

Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyatları, diplomatik görüşmelerin gerçekleşmesi için beklenmedik bir imkan sağladı.

Güney Kore’deki Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde tarihi bir fotoğraf ortaya çıkmıştı. Pyongyang heyetindeki Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo Jong ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence aynı karede görüntülenmişti.

Buluşmanın gerçekleşmesi durumunda Donald Trump, bir Kuzey Kore lideri ile görüşen ilk ABD başkanı olacak.