Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem hakkında son dakika açıklamalar yapıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem hakkında son dakika açıklamalar yapıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son dakika canlı yayında deprem hakkında açıklamalarda bulunuyor.

Yaklaşık olarak 35 saat önce gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem hakkında yapılan düzenleme ve son durum hakkında canlı yayında açıklamalarda bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPIYOR!

Yapılan açıklamalarda depremin ardından çalışmaların başlatıldığı ifade edilirken,

"Elbistan merkezli depremin şiddeti 7,6 olarak ölçüldü. Uzmanlar bu iki depremi birbirinden bağımsız ve birbirini tetikleyen ve dünyada örneği olmayan istisnai yer hareketleri olarak tarif ediyor. Her iki depremde yer yüzünde 7 kilometre gibi yıkımın şiddetini artıran bir yakınlıkta yaşanmıştır. Kırılan fayların genişliği itibarıyla da bu depremler çok geniş bir alanda çok büyük yıkıma sebebiyet vermiştir. Dolayısıyla sadece cumhuriyet tarihinin değil coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız. Devletimiz tüm kurumları, kuruşları personeli ve imkanlarıyla depremin ilk anından itibaren seferberlik ruhuyla deprem bölgelerinde çalışmaya başlamıştır." şeklinde konuştu.

53 BİN KURTARMA EKİBİ ÇALIŞIYOR!

Depremden etkilenen bölgelerde enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılma çalışmaların devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Depremin 10 ilimize yayılan yıkım etkisini göz önüne alarak ülkemizin dört bir yanındaki uzman personelimize ve araçlara hemen bölgeye hareket etme talimatı verdik. Hava şartlarının zorluklarına rağmen ekiplerimiz bölgeye ulaşmak ve çalışmaya katılmak için fedakarca mücadele etti. Çok sayıda artçı sarsıntının hasar gören binalarda ortaya çıkardığı tehlikeler de çalışmaları olumsuz etkiliyor. Şartların zorluğuna bakamadan devletimizin tüm imkanlarını kullanarak, vatandaşlarımızın da desteğiyle arama kurtarma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Halihazırda 53 bin 317 arama kurtarma görevlimiz ile destek personelimiz enkaz bölgesinde çalışıyor, yurt içi ve dışından gelen ekiplerle bu sayı her geçen saniye artıyor." şeklinde konuştu.

3549 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Tüm bunların yanı sıra da hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının 3549'a ulaştığını ifade ederken "22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır." açıklamaları ile son durumu da aktardı.

Enkaz altından kurtarılan vatandaşlara desteklerin de iletildiğini açıklayarak, "Şu ana kadar 4 bin çadır 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye gönderildi." açıklamaları ile yardımların vatandaşlara ulaşılması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

OHAL İLAN EDİLDİ!

Erdoğan tarafından yapılan bir diğer açıklama ile birlikte de deprem bölgesinde OHAL ilan edildiği öğrenildi. "Depremin yaşandığı 10 ilimizi genel hayata ilgili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yönetilmesini temin için Anayasa’nın verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hal ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini tamamlayacağız." şeklinde OHAL ilan edildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 ay sürecek olan bu OHAL'in ilan edildiğini ifade etti.