Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'askerlik' açıklaması! O tarihe ertelendi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'askerlik' açıklaması! O tarihe ertelendi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaşanan yıkıcı depremin ardından askerlik celbi açıklamalarından bulundu. 13 binin üzerindeki yükümlü askerin Mart ve Nisan celplerinin Mayıs ayına ertelendiğini duyurdu.

Kahramanmaraş merkezli peş peşe gerçekleşen yıkıcı depremlerin ardından can kaybı yükselirken Cumhurbaşkanı Erdoğan depremden sağ kurtulan depremzede erler hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, 13 binin üzerindeki yükümlü askerin Mart ve Nisan celplerinin Mayıs ayına ertelendiğini duyurdu.

Erdoğan’ın açıklamaları:

*Pazartesi günü yaşadığımız 7,7, ardından 7,6 şiddetindeki deprem felaketinden etkilenen illerimizden bir tanesi de Diyarbakır’dı. Bu depremler ülkemizin yakın hafızasındaki en büyük felaket olan 1999 Depremi’nden 3 kat daha büyük, 3 kat daha yıkıcı.

yukumlu-askerlerin-mart-ve-nisan-celpleri-mayisa-ertelendi.webp

*Art arda meydana gelen bu iki depremin kendileri bir yana, artçıları dahi ülkemiz deprem envanterinde oldukça üst sıralarda yer alacak seviyededir. Şehirlerimize yaptığımız ziyaretlerde gördüklerimiz ve dinlediklerimiz Türkiye’nin nasıl büyük bir felaketle karşı karşıya olduğunun ispatıdır.

manisa-dan-54-jandarma-deprem-bolgesine-sevk-15615497-amp.jpg

*Dünyanın önde gelen bilim insanları da ülkemizin yaşadığı depremin büyüklüğü ve yıkıcılığı konusunda hemfikirdir. Asrın felaketi olarak nitelenen bu deprem, nerdeyse 1000 kilometrelik bir alanda hissedilmesine rağmen asıl 500 kilometrelik bir alanda yıkıma yol açmıştır.

*Depremin yıkıma yol açtığı şehirlerimiz 13,5 milyon insanımıza ev sahipliği yapıyor. Sarsıntıların hissedildiği, dolayısıyla insanlarımızın deprem tedirginliği yaşadığı mücavir şehirlerle birlikte bu rakam 20 milyona yaklaşıyor.

jandarma-depremde-hastanelere-hava-yolu-ile-2-15620810-amp.jpg

*Ayrıca 80 bin 97 insanımız da yaralı olarak kurtarılmıştır. Bu depremde maalesef Diyarbakır’da 7’si tamamen yıkık 320’ye yakın bina kullanılamaz hale gelmiş, 255 kardeşimiz vefat etmiş, 901 kardeşimiz yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır.

ÜNİVERSİTELER TATİL EDİLDİ

*Acımız ne kadar büyük olursa olsun devlet millet sırt sırta vererek sıkıntıların üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum.

*Üniversitelerimizin tamamının kredi yurtlar kurumuna ait yurtlarını bu işler için kullanacağız. Zira yaz mevsimine kadar üniversitelerimizi tatil ediyoruz. Tamamen uzaktan eğitimle yoluna devam edecekler.

*Deprem bölgesinde ikamet eden veya bu illerin nüfusuna kayıtlı 13 binin üzerindeki yükümlü askerimizin mart ve nisan celpleri mayısa ertelenmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı