Cumhurbaşkanı müjdesi geldi! Tek başvuru ile evi eşyası eskiyene 100 bin TL eşya ve tadilat yardımı

Cumhurbaşkanı müjdesi geldi! Tek başvuru ile evi eşyası eskiyene 100 bin TL eşya ve tadilat yardımı

Devletin sosyal yardımları ve destek ödemeleri her geçen gün artmaya devam ederken bir müjdede evi, eşyası eskiyene verildi. Ev onarım tadilat yardımı ve eşya yardımı başvurusu için hibe para müjdesi geldi.

Cumhurbaşkanı müjdesi geldi! Tek başvuru ile evi eşyası eskiyene 75 bin TL eşya ve tadilat yardımı... Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile geçim sıkıntısına düşen kişilere devlet yardım elini uzatmaya devam ederken 2023 yılına girilmesi ile beraber sosyal yardım miktarlarına da zamlar açıklandı.

Devlet bir yandan ödenen sosyal yardım paketlerinin kapsamlarını genişletirken bir yandan da yükselen enflasyon rakamları nedeni ile eriyen sosyal yardım miktarlarını arttırdı. Bu yardımlardan biri de evi eski ve bakımsız olanları, eşyası eskiyenlere ödenen tamirat ve tadilat desteği olarak öne çıktı. Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile evi, eşyası eskiyene devlet yardımı arttırıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YENİ MÜJDE! EV ONARIM TADİLAT YARDIMI VE EŞYA YARDIMI 2023 YILINDA NE KADAR KAÇ TL OLDU?

Sosyal yardım paketlerini her geçen gün arttıran hükümet özellikle de barınma sorunlarına eğilmişti. Kabine toplantısının ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Yardım programları, 2022'de ayırdığımız bütçeyi 6 milyar liradan 11,5 milyar liraya çıkarmıştık. Bu çerçevede prefabrik ev yapımı yardımını 150 bin liraya, betonarme ev yapım yardımını 200 bin liraya, ev onarım yardımını 75 bin liraya, öksüz yetim yardımını 600 liraya, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımı 1000 liraya, çoklu doğum yapan muhtaç aile desteğini 400 liraya, şartlı sağlık yardımını 100 liraya yükselttik" diyerek son rakamları duyurmuştu.

tadilat-yardimi.jpg

Yapılan açıklamanın ardından 2022 yıl sonunda 75 bin TL olarak açıklanan rakam enflasyonda yaşanan yükseliş ve vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine bir kere daha yükseltildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Şubat ayı güncellemesi ile Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı kapsamında İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında ödenecek rakam en düşük 35 bin TL ve en yüksek 100 bin TL olarak güncellendi.

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı ve ev eşyası alımı için yardım başvurusu bakanlığa yapılırken kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları üzerinden de başvuru yapılabilecek.