Deprem sonrası 10, 20, 30 değil tam yüzde 200 arttı! Eskiden yüzüne bakılmazdı değere bindi: Herkes oraya akın ediyor!

Deprem sonrası 10, 20, 30 değil tam yüzde 200 arttı! Eskiden yüzüne bakılmazdı değere bindi: Herkes oraya akın ediyor!

Peş peşe meydana gelen büyük depremlerden sonra Türkiye bir kez daha acı gerçekle yüzleşti. İstanbul’da da daha güvenli ilçelere akın başlayınca fiyatlar uçtu! İşte en çok tercih edilen ilçeler…

Deprem fırtınası, taleplerde önemli bir değişmeyi de beraberinde getirdi. İnsanlar tercihlerini ayırt etmeye başladıkça bunları gerçekleştirme yolunda da yeni adımlar attılar. Bu, bazı ilçelerde benzeri görülmemiş yüzde 200'lük bir artışla talep patlamasına neden oldu.

Peki arsa fiyatları neden böyle hızlı bir artış yaşadı? Arsa alanlar nelere dikkat etmelidir? Tiny house yaptırmak mantıklı mıdır? Tüm bu soruları haberimizin devamında cevaplıyoruz. Şimdi detaylara hep beraber bakalım…

ARSA ALACAKLARA NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

deprem-sonrasi-10-20-30-degil-tam-yuzde-200-artti-eskiden-yuzune-bakilmazdi-degere-bindi-herkes-oraya-akin-ediyor.png

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı arsa almak isteyen vatandaşlara altın niteliğinde şu tavsiyeleri verdi:

“Belirli alanların sel riski oluşturabileceğini veya dere yataklarına sahip olabileceğini söylemeliyiz. Bu nedenle vatandaşlarımıza sadece ilanlarda verilen bilgilere güvenmemelerini, taşınmazları bizzat ziyaret etmelerini ve bölgenin imar durumunu yerel belediyelere sormalarını önemle tavsiye ederiz. Son zamanlarda, tarım arazileri üzerine genellikle " tiny house " olarak adlandırılan geçici barınma alanlarının kurulması eğilimi artmaktadır. Ancak, bu alanları değerlendirirken dikkatli ve bilinçli olmak çok önemlidir. Konum güvenli kabul edilmezse, yapı potansiyel tehlikelere dayanamayabilir. Ayrıca, bu alanlarda bir mülk satın alınsa bile, elektrik ve su gibi altyapı eksikliklerinin küçük evlerin yapılmasını imkansız hale getirebileceğini unutmamak lazım. Bu nedenle, herhangi bir karar vermeden önce konumun uygunluğunu iyice araştırmak ve değerlendirmek zorunludur.”

EN ÇOK TALEBİ BURALAR GÖRÜYOR!

Konu ile alakalı konuşan Özelmacıklı, bilhassa otoban ve bağlantı yollarına yakın olan Büyükçavuşlu, Çerkezköy, Büyükyoncalı, Küçükyoncalı ve Saray ilçelerinin de içinde bulunduğu güzergahın çok fazla talep gördüğünü dile getirdi ve bunun sebebinin de buraların orman vasfında yer olmaması olduğunu, kısmen köy yerleşik alanlarında imara açık olan alanların fazla olmasının bu bölgeleri oldukça avantajlı bir hale soktuğunu dile getirdi.