Deprem uzmanından son dakika açıklandı! O iller için artık risk daha da arttı hemen inceleyin

Deprem uzmanından son dakika açıklandı! O iller için artık risk daha da arttı hemen inceleyin

Türkiye'de dün sabah saatlerinde yaşanan deprem sonrası ülke gündemi bir anda çalkalanırken bu süreçte deprem uzmanından da açıklamalar gelmeye başladı.

Deprem uzmanından son dakika açıklandı! O iller için artık risk daha da arttı hemen inceleyin - Türkiye'de dün sabah saatlerinde yaşanan deprem sonrası ülke gündemi bir anda çalkalanırken bu süreçte deprem uzmanından da açıklamalar gelmeye başladı. Prof. Dr. Naci Görür'de 10 ilde büyük hasarlara sebep olan ve çok sayıda da can kayıplarının olduğu depreme ilişkinde önemli açıklamalarda bulundu. Bu doğrultuda bölge için birçok kez uyarılarda bulunan yetkililerin bunu dikkate almadığını ifade eden Görür, yapılması gerekenlere dair de açıklamalarda bulundu.

"EN BÜYÜK TEHLİKE.."

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür yaptığı açıklamalarda, "1999 depreminden sonra hızla, istekle, durmadan işe başlasaydık, 23 senede tüm Türkiye’yi depreme dirençli kentler hâline getirirdik. Deprem; hava, su, ekmek kadar gerçektir. Fay kuşaklarında bulunan yerleşim alanlarını dirençli hâle getirmeliydik ve getirmeliyizdir. En büyük tehlike bu saatten sonra artçılar. Şimdiden uyarıyorum Adana ve Hatay daha riskli hâle geldi" ifadelerini kullandı.

"TEDBİRLER ALINIRSA JAPONYA GİBİ OLURUZ"

Prof. Dr. Naci Görür, "Bir kent mikro bölgelere ayrılır. Fay sistemi, derinliği, boyu analiz edilir. Tehlike-risk analizi ortaya çıkarılır. Yani olası büyüklüklere göre depremde kaç mahalle yıkılır, kaç kişi ölür, ne zarar verir, rapor edilir. Vali, belediye ve hükümet her kent için tehlike ve risk analizlerine göre kenti yeniden yapılandırır. ‘Şurada bina olmaz’ der, yeşil alana çevirir, ‘şurada çok katlı bina olmaz’ der, ‘Bu alan güçlendirilmeli’ der. Afet Bakanlığı kurulmalı ve çok ciddi bütçe ayrılmalı. İlk yıl 5 yıllık plan hazırlanmalı, acil devreye alınmalı Gerekli tedbirler uygulanırsa 20 senede Japonya gibi oluruz" şeklinde konuştu.