Doğalgaz ve elektrik faturasına yeni indirim için Bakan Dönmez tarih verdi

Doğalgaz ve elektrik faturasına yeni indirim için Bakan Dönmez tarih verdi

Türkiye Karadeniz'de keşfedilen gazın karaya ulaştırılması için gün sayarken konu hakkında bir son dakika açıklaması da Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapıldı.

Doğalgaz ve elektrik faturasına yeni indirim için Bakan Dönmez tarih verdi... Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş nedeni ile dünya büyük bir enerji krizinden geçerken Türkiye'de yaşanan olumsuzluklardan etkilenmişti.

Enerjide büyük oranda dışa bağımlı olan Türkiye Karadeniz ve Ege Denizi'nde yeni enerji keşifleri için çalışmalara başlarken beklenen ilk müjdeli haber Karadeniz'den gelmişti. Bulunan doğalgazın Türkiye'de kara çıkartılması için çalışmalar devam ederken elektrik ve doğalgazda indirim müjdesi gelmişti.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK FATURASI İÇİN YENİ İNDİRİM MÜJDESİ!

Enerji Bakanı Fatih Dönmez doğalgaz ve elektrik faturası için yeni indirim açıklaması yaptı. Bakan Dönmez yaptığı açıklamasında "İnşallah bu müjdelerin devamı geldikçe ve dünyadaki fiyat oynaklığı azalmaya başladıkça bunları indirim olarak vatandaşlarımıza da yansıtacağız. Geçtiğimiz hafta sanayinin kullandığı doğal gaza yüzde 13,10; elektrik amaçlı doğal gazda da yüzde 16,67 oranında indirim yaptık. 2022 Kasım’dan bu yana sanayinin kullandığı doğal gazda toplam yüzde 24,5 ila yüzde 38 oranında bir indirim oldu. Bu durumun tabi önce üretim maliyetlerinde ve en niayetinde de enflasyonda da bir düşüşe yol açmasını bekliyoruz" diyerek hem enerji maliyetlerinde hem de enflasyonda düşüş beklediklerini söyledi.

Bakan Dönmez faturalara indirim konusunda ise "Bir diğer indirimde elektrikten geldi biliyorsunuz. Serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 2021 Aralık’ta 4.800 TL/MWh’den 4.200 TL/MWh’ye indirmiştik biliyorsunuz. Geçtiğimiz hafta da yeni bir düzenlemeyle tavan fiyatını 4.200 TL’MWh’den 3650 L’MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasadan elektrik alan büyük sanayi kuruluşlarımızın maliyetlerinde %15’e kadar bir düşüş olacak" diyerek fiyatlardaki düşüş seyrinin devam etmesi durumunda Mart ayında yeni bir indirim yapabileceklerini söyledi.