Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’ya uyarı geldi: Tehlike var, vatandaşların tedbirli olması gerekiyor!

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’ya uyarı geldi: Tehlike var, vatandaşların tedbirli olması gerekiyor!

Türkiye’de yaşayan binlerce vatandaşı ilgilendiriyor. Vatandaşlar yaşadıkları yer ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak istiyor. Bugün için yapılan uyarılarda, Doğu Karadeniz Doğu Anadolu'ya çığ tehlikesi bulunduğu bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) vatandaşlar ile uyarılarını paylaşmaya devam ediyor. MGM internet sitesi üzerinden 16 Şubat Perşembe günü için vatandaşlara çeşitli hava durumu uyarılarda bulundu. Yapılan uyarılara göre, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Türkiye’de hava durumu

Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Karadeniz ile Çankırı, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Van ve Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI:

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Yurdun batı ve güney kıyılarında mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Doğu Karadeniz'de doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.