Ebu Mansur kimdir?

Ebu Mansur kimdir?

TRT 1'de ekranlara gelen Diriliş Ertuğrul'a yeni bölümde Ebu Mansur katılıyor. İmam Mâtürîdî olarak da bilinen Ebu Mansur'u dizide Burak Hakkı canlandıracak. Peki Ebu Mansur kimdir?

Diriliş Ertuğrul'a yeni bölümde Ebu Mansur katılıyor. İmam Mâtürîdî olarak da bilinen Ebu Mansur'u dizide Burak Hakkı canlandırıyor. Peki Ebu Mansur kimdir?

EBU MANSUR KİMDİR? (İMAM MATÜRİDİ KİMDİR?)

Tam adı Ebû Mansûr Muhammed bin Muhammed bin Mahmûd el-Mâtürîdî es-Semerkandî olan Ebu Mansur, Hanefi mezhebinden olanların imamı ve İslam alimidir. Günümüzdeki Özbekistan'ın Semerkand şehri yakınında yer alan Matürid köyünde dünyaya gelmiştir.

Hayatı ve yaşam hikayesi hakkında pek bir bilgi olmayan Matüridi'nin doğum tarihi konusunda da çeşitli görüşler ortaya atılmaktadır. Doğum tarihi 863 yılı olarak kabul edilmektedir.

Abbasi hilafeti iktidarının zayıfladığı ve Samanoğulları'nın Maveraünnehir’de hakim oldukları devirde yaşamıştır. Matüridi, Ebu Hanife'nin yolunu izlemiştir ve ölümüne kadar Ehl-i Sünnet çizgisinden çıkmamıştır.

Tahminlere göre 944 yılında vefat eden Ebu Mansur (Matüridi)'un cenazesi Semerkand'ın Cakerdize mahallesindeki bilginlerin gömüldükleri mezarlığa defnedilmiştir ve 2005 yılında kabri üzerine türbe yaptırılmıştır.