EKPSS memur ve personel alımları Meclis'te! Engelli memur ve personel alımları için çalışmalar başlıyor

EKPSS memur ve personel alımları Meclis'te! Engelli memur ve personel alımları için çalışmalar başlıyor

Siyasilerin gündeminde olan engelli memur ve personel alımları için ilk adımlar atılmaya başladı. EKPSS memur ve personel alımları Meclis'te görüşülmesi için öneri geldi.

Bir süre önce yapılacağı duyurulan memur ve personel alımları hakkında merak edilenlerin artmasının ardından konu hakkında yapılan açıklamalar arasında EKPSS personel alımları hakkında Meclis'e sunulacak olan öneri gelmişti. Yapılan açıklamaya göre Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, engelli memur ve personel alımlarının gerçekleştirilmesi için önerinin Meclis'e sunularak çalışmaların başlanacağını ifade etti.

KAMUYA ENGELLİ MEMUR ATAMASI İÇİN ADIM ATILDI!

Konuya ilişkin Aycan tarafından yapılan açıklama, "Sayın Başkan, engellilik hayatın gerçeğidir, her an herkesin başına gelebilir. Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 10’unun en az bir engeli vardır ve engelli kişi sayısı sürekli artmaktadır. Engelli kişilerin önündeki engelleri kaldırmalıyız, hayatı birlikte yaşamalıyız. Engelli kişilere yönelik fiziksel ve ruhsal rehabilitasyon hizmetlerini artırmalıyız. Yaşama gücünü daha da artırarak yaşama bağlamalıyız. Eğitim hayatında gerekli düzenlemeler yapmalıyız, eğitime devam etmelerini sağlamalıyız.

Engellilerin en önemli isteklerinden biri de iştir. Engellilere özel sektör, zorunlu kota olmasına rağmen, iş imkânı tanımamaktadır; bu nedenle, engellilerin tek beklentisi kamuda engelli atamasıdır. Uzun süredir engelli ataması yapılmamıştır; bu nedenle, engelli sağlıkçı, engelli öğretmen ve genel olarak, kamuda engelli ataması yapılması en büyük beklentidir. Engelli ataması ilanı uygun olacaktır" şeklindeydi.

BAKANLIKTAN TALEP EDİLDİ!

Milyonlarca kişinin bu alımların gerçekleşmesi için talepte bulunduklarını ifade eden bir diğer isim ise MHP'li Ali Muhittin Taşdoğan oldu. Hemen hemen sene gerçekleştirilen bu alımların 2023 senesi için de gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsedilerek, "Her yıl yeni mezun olarak sayıları artan diyetisyenlerimizin önemi obezite, diyabet, kalp ve tansiyon hastalıklarının arttığı günümüzde daha fazla anlaşılmaktadır. Bu sebeple, hazırlık aşamasında olan alımlarda diyetisyenlerimize ayrılan kontenjanın artırılması da önemlidir. Buna ek olarak, engelli sağlık personeli alımlarının müjdesinin de personeller tarafından Sağlık Bakanlığımızdan yakın zamanda beklendiğini ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu. Durum bu şekilde olunca da Bakanlık tarafından ne zaman bu alımların gerçekleştirilebileceği gibi konular da oldukça merak edildi.

EKPSS PERSONEL ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

Tüm bu açıklamaların yanı sıra alımların yapılması beklenen memur ve personel alımlarında kişilerin sağlaması gereken başvuru şartlarının neler olduğu da oldukça merak edildi. Başvuru şartı ise, "EKPSS’ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir." ifadeleri ile açıklandı.