Emlak vergisi birinci taksit ödemeleri için sayılı günler kaldı! İkinci taksit ödemeleri ne zaman başlıyor?

Emlak vergisi birinci taksit ödemeleri için sayılı günler kaldı! İkinci taksit ödemeleri ne zaman başlıyor?

Yaklaşık 5 milyon gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisi 1. taksit ödemeleri için son gün yaklaşıyor. Vergi mükelleflerinin 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ödeme yapmaları gerekiyor. Bazı durumlarda emlak vergisi muafiyeti söz konusu olabiliyor.

Emlak vergisi mükellefleri, vergi takviminde yer alan ödeme tarihlerine sadık kalmak zorundalar. 2023 yılı için emlak vergisi birinci taksit ödemeleri de takvimde belirlenen tarihler arasında gerçekleştirilecek. Vergi ödeme takvimi çerçevesinde, emlak vergisi birinci taksit ödemelerinin son günü merak ediliyor.

Vergi için birinci taksit ödemeleri 1 Mart 2023 tarihinde başlamıştı. Emlak sahipleri ilk taksit ödemelerini mart, nisan ve mayıs ayları boyunca yapabilecekler. İlk taksit ödeme takvimindeki son gün ise 31 Mayıs 2023 olarak belirlendi.

İkinci taksit dönemi ne zaman olacak?

2023 yılı emlak ve çevre temizlik vergisi birinci taksit ödeme dönemi, 31 Mayıs 2023 Çarşamba günü sona erecek. Vergi mükellefleri vergi takviminde belirlenen tarihler arasında ödemelerini gerçekleştirmelidirler. Vergisini peşin ödemek isteyenler ilk taksit için belirlenen son ödeme tarihine kadar ödemelerini yapabilecekler.

Emlak vergisi yıl içerisinde 2 taksitte ödenme imkanı da sunuyor. İkinci taksit ödemeleri ise kasım ayı boyunca yapılabilecek. Taksit ödemeleri de takvimde belirlenen tarihler arasında yapılmalıdır. Vergi ödemelerinde gecikme yaşayan mükellefler, borçlarını ödedikleri tarihten itibaren gecikme durumunda % 2.5 oranında faiz uygulanacaklar. Bu nedenle taksitli ödemelerde bile belirlenen tarihlerde ödemenin yapılması oldukça önemlidir.

Peki vergi ödemesi nasıl yapılır?

Vergiler ödemeleri için birçok online seçenek sunuyor. Hem T.C. kimlik numarası hem de sicil numarası kullanılarak ödemeler gerçekleştirilebiliyor. E-devlet kullanarak da pek çok belediyeden sicil, tahsilat ve tahakkuk bilgileri sorgulanabiliyor.

Vergi ödemeleri sadece veznelerde değil posta çeki, banka havaleleri, e-belediye ve kredi kartı ödeme seçenekleriyle de yapılabiliyor. Bu geniş seçenek yelpazesi sayesinde ödemelerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden farklı seçeneklerle vergi borçlarınıza ilişkin bilgilere ulaşabilir ve ödemelerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede vergi beyannamelerinizi sahip olduğunuz zaman dilimine uygun bir şekilde ödeyerek vergi yükümlülüklerinizi güncel tutabilirsiniz.