En düşük emekli maaşı 11 bin TL olacağına dair açıklama geldi!

En düşük emekli maaşı 11 bin TL olacağına dair açıklama geldi!

En düşük emekli maaşının 7.500 TL’den 11 bin TL’ye çıkacağına dair açıklama az önce geldi. Emekli bayram ikramiyelerinin de ne kadar olacağına dair bazı bilgiler paylaşan Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş bir takım bilgiler paylaştı.

Seçim vaatleri Cumhurbaşkanı adayları arasında dillendirilmeye devam edilirken özellikle asgari ücret, emekli maaşı ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı konusu tartışılmaya devam ediliyor. Bu konuda bugün Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş’tan bir takım açıklamalar geldi. Milliyet Gazete’siz konuşan Kurtuluş, en düşük emekli maaşın 11 bin TL’ye kadar yükseltilebileceğini belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçildiğinde en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine, asgari ücretin 15.00 TL seviyesine çıkarılacağını, emekli bayram ikramiyelerinin de 15.000 TL olacağını vadetmişti. Kurtuluş ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesi ile en düşük emekli maaşının ve emekli bayram ikramiyelerinin ne kadar olabileceğine dair bilgiler paylaştı.

En düşük emekli maaşının bu önümüzdeki Temmuz ayında 10 bin lira ile 11 bin lira arasında olabileceğine dikkat çeken Kurtuluş, emekli bayram ikramiyelerinin ne kadar olabileceğine dair şu açıklamalarda bulundu;

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Temmuz döneminde hem enflasyon, refah payı artışı hem de memurlara yapılan son yüzde 45’lik zammın diğer emekli ve asgari ücretli çalışanlara da yansıtılacağı Cumhurbaşkanımız tarafından beyan edildiği için en düşük maaşın da yüzde 45 oranında artırılacağı beklentisi kamuoyunda oluştu.

Temmuz döneminde bu beklentinin karşılanacağı kanaatindeyiz. En düşük emekli maaşının 10 bin TL ile 11 bin TL arasında belirleneceği kanaatindeyiz. Böylelikle de asgari ücrete biraz daha yaklaşmış olacaktır.

Emeklilerin normalde maaş artışları enflasyon oranı ile belirleniyordu. Son dönemde yapılan artışlardan da gördüğümüz üzere emeklilere enflasyon farkı haricinde ciddi refah payı ödemeleri oldu. Son memur maaş zammı ve kamu işçilerine yapılan zam kadar yani yüzde 45 oranında zammın emekliler için geçerli olacağı kanaatindeyim.