En temiz bölge sanılıyordu mikrop yuvası çıktı! Çamaşır makinasındaki gizli tehlike!

En temiz bölge sanılıyordu mikrop yuvası çıktı! Çamaşır makinasındaki gizli tehlike!

Temizliğin ve hijyenin bölgesi olarak bilinen çamaşır makineleri aksine temizlik sürecinde ilk dikkat edilmesi gereken yer çıktı. Evde hazırlanacak birkaç malzeme ile o etkili yöntemler uygulanabilir. İşte detaylar…

Gündelik hayatta gözden kaçan detaylar hayatı zorlaştırabiliyor. Çamaşır makinelerinin deterjan gözüne bakıldığında zamanla biriken kalıntıya dönüşen kireçler kıyafetin kalitesini de olumsuz etkiliyor. Bu durum ileride çamaşır makinesinin performansına zarar verirken çalışma kuvvetini de azaltıyor.

Çamaşır gözünde biriken kir ve bakteriler kötü koku oluşumuna sebep oluyor. Pek çok kişi bu alanı önemsemezken gündelik hayatta dış görüntüyü kaplayan kıyafetlerin sağlığı için bu büyük bir önem taşıyor.

ÇAMAŞIR GÖZÜNE UYGULANACAK DOĞAL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

en-temiz-bolge-saniliyordu-mikrop-yuvasi-cikti-camasir-makinasindaki-gizli-tehlike.jpg

Çamaşır makinesinin deterjan gözünü temizleyebilmek için birkaç püf nokta bulunuyor. İşte o yöntemler:

Öncelikle makinanın deterjan bölümü tamamen çıkarılır ve suyla arındırılır. Deterjan kalıntıları kurumuş ve yapışmışsa bir diş fırçası yardımıyla daha temiz hale getirilebilir.

SİRKE

Temizlikte doğal yöntemler arasında kullanılan her evin ihtiyacı o malzeme sirke çamaşır gözünü temizlemede yardımcı oluyor. Kir ve bakteri birikimini tek hamle ile temizleyebilmek için deterjan gözünü bir kap dolusu sirke ile ıslatıldıktan sonra bir süre bekletmeniz gerekiyor. Ardından diş fırçası yardımı ile sirkeli gözeneği iyice temizlemek yeterli oluyor.

LİMON

Doğal yollarla deterjan gözünü temizlemek isteyenler için limon suyu da birebir. Bir kabın içerisine alınan deterjan gözü limonla ıslatılır ve beklemeye alınır. 15 dakika sonra bir diş fırçası ile iyice temizlenir.

BULAŞIK DETERJANI

Etkili bir başka yöntem doğal bulaşık deterjanları deterjan gözüne konacak bir miktarda bulaşık deterjanı yaklaşık 5 dakika bekletildikten sonra diş fırçası ya da bulaşık süngeri yardımı ile temizlenir.

YÜKSEK ISI

Makinenin içinde zamanla oluşan küflenme kireçlenme ve kötü koku oluşumuna engel olabilmek için ayda en az bir kez boş bir şekilde en yüksek ısıda çalıştırmak gerekiyor. Deterjan gözündeki kalıntıların temizlenebilmesi ve ileri boyutta oluşan kötü kokunun giderilmesi için bu önemlidir.