Ermenistan'da toplu grevler başlıyor

Ermenistan'da toplu grevler başlıyor

Yoğun halk protestosu sonrası Serj Sarkisyan'ın istifası ardından Ermenistan parlamentosunda başbakanlığa tek aday olarak gösterilen Nikol Paşinyan Salı günü mecliste Cumhuriyetçi partinin desteğini alamadı ve başbakan seçilemedi.

Bu durumu halkın iradesine saygısızlık olarak nitelendiren Paşinyan protesto mitingi düzenleyerek Çarşamba sabahı itibarı ile genel grev ve şiddetli protesto çağrısında bulundu.

Euronews sitesinden Sertaç Aktan’ın haberine göre, destekçilerinden caddeleri, tren raylarını, havaalanlarını bloke etmelerini isteyen Paşinyan kendisinin başbakan seçilmesi halinde halka erken seçime gitme vaadinde bulunuyor.

Ermenistan Anayasası'na göre parlamento bir hafta içinde başbakanı seçmek için yeniden bir oylama yapmak zorunda.

Ermenistan Parlamentosu'nda eski Başbakan Serj Sarkisyan'ın Cumhuriyetçi Partisi çoğunluğu elinde bulunduruyor. 105 sandalyeden 58'i Cumhuriyetçi Parti'ye ait. Paşinyan'ın dahil olduğu Çıkış adlı ittifak ise bir önceki seçimlerde yüzde 7,8 oranında oy almıştı.

Ermenistan siyasetinde bugüne nasıl gelindi

Son 10 yıldır ülkeyi yöneten Sarkisyan kanunen 3. dönem aday olamıyordu. Bu sebeple görev süresi biterken anaysal değişikliklerle ülkedeki yarı başkanlık sistemini parlamenter sisteme çevirdi ve meclisteki çoğunluğu ile kendini başbakan seçtirdi. Halk desteği yüzde 24'te olan Sarkisyan ve partisi meclisin neredeyse yüzde 70'ini kontrol ediyor.

Sarkisyan'ın bu hamlesi muhaliflerin sabrını taşırdı ve tepki gösteren muhalif Sivil Sözleşme Partisi milletvekili Nikol Paşinyan protesto gösterileri düzenleme çağrısında bulunarak başbakanlığa aday oldu. Günlerce devam eden protestoların ardından Başbakan Serj Sarkisyan 23 Nisan'da istifa ettiğini açıkladı ve parlamentoda yeniden başbakanı belirlemek için oylamaya gidildi.