Esrarengiz Ebabil kuşu bu kez orada görüldü!

Esrarengiz Ebabil kuşu bu kez orada görüldü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bir okulun bahçesinde hareketsiz yatar bir vaziyette öğrenciler tarafından bulunan Ebabil kuşu veteriner hekimin kontrolünün ardından doğal ortamına salındı.

Alaşehir’in Delemenler Ortaokulu öğrencileri okul bahçesinde hareketsiz duran bir kuş gördü. Kuşun susuz kaldığını düşünen öğrenciler içmesi için bir fıskiyenin başına getirdi. Kuşun kendilerinden kaçmamasına şaşıran öğrenciler kuşun cinsinin Ebabil olduğunu öğrenince Alaşehir Belediyesi Veteriner Hekim Hüseyin Somuncu’yu arayarak bilgi verdi. Okula giden Alaşehir Belediyesi Veteriner Hekim Hüseyin Somuncu, Ebabil kuşunu inceledikten sonra kuşta herhangi bir yaralanma olmadığını tespit ederek doğal ortamına bıraktı.

Diğer canlılara göre farklı özellikleri bulunan ve yaşadıkları süre dolayısıyla araştırmalara konu olan ilginç bir kuş olan Ebabil tüm ömrünü uçarak geçiriyor ve yalnızca üremek için yere iniyor. Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahip olan ve ana rengi kahverengi olarak bilinen Ebabil, gökyüzünde siyah renge bürünüyor. Çoğu zaman kırlangıçlarla karıştırılan ancak boyu olarak da uçuş şekilleri olarak da kırlangıçlardan çok farklı bir tür olan Ebabil, Kur’an-ı Kerim’de adından söz edilen ender kuşlardan biri olarak da dikkat çekiyor.