Evanjelik yayından çağrı: Amerika, Gülen’i iade etsin

Evanjelik yayından çağrı: Amerika, Gülen’i iade etsin

Amerikan Evanjeliklerin okuduğu yayın Christian Post’ta Amerika’nın Fethullah Gülen’i iade etmesini isteyen bir çağrı yazısı yayınlandı.

Yazıda, Evanjelik çevreler için Rahip Brunson’un iade edilmesinin büyük önem taşıdığı, Amerika’nın Fethullah Gülen’i iade etmeme ısrarından vazgeçmesi ve ona karşı Brunson’u talep etmesi gerektiği ifade edildi.

Habertürk gazetesi Washington temsilcisi Serdar Turgut, konunun ayrıntılarını bugünkü yazısında aktardı.

Turgut’un yazısı şöyle:

Evanjelik yayından çağrı: Amerika, Gülen’i iade etsin

Başkan Trump ve Kongre üzerinde büyük güçleri olan Amerikan Evanjeliklerin okuduğu yayın Christian Post’ta Amerika’nın Fethullah Gülen’i iade etmesini isteyen bir çağrı yazısı yayınlandı.

 

Bu çağrı Washington’da iade talebi sürecini ve buna Amerikan yönetiminden gelen cevapları izleyen çevrelerce önemli görülüyor.

ETKİLERİ BÜYÜK

Çünkü yönetim ve Amerikan Kongresi, Evanjelik tabanın büyük siyasi baskısı altında.

Kongre’de ara seçim dönemine girilmiş olduğundan üyeler özellikle bu tabanın sesine daha çok kulak vermiş durumda.

Bu dindar seçmen kitlesinin görüşlerine yön veren ve kamuoyu oluşturmada hayli güçlü olan bir yayında Amerika’nın Gülen’i iade etmesini isteyen bir yazının çıkması, bu konuda bir süredir Washington’da oluşmuş durumda bulunan tıkanıklığı çözebilecek bir gelişme olarak görülüyor bu çevrelerce.

YÜZDE 81’LİK DESTEK

Evanjelik çevreler, şu anda Washington içindeki en etkili baskı grubunu oluşturuyorlar.

Bu çevrenin yüzde 81 gibi büyük oranının Trump destekçisi olduğu biliniyor.

Bu çevrelerin nabzını tutan bazı uzmanlara göre Evanjelikler, Trump kendi hayat tarzlarına, özellikle kadınlara yaklaşımında inançlarına hiç uymasa da onu desteklemeyi hayati bir zorunluluk olarak görüyorlarmış.

Çünkü onun başkan olmaması halinde “dinin elden gideceğini” söyleyenler bile çoğunluktaymış.

Dolayısıyla bu seçmen kitlesinin desteği ve onların ne istediği Trump için çok önemli.

Trump ikinci defa da seçilmek arzusunda olduğundan, bu kitleyi karşısına almamak için çok dikkatli davranması gerekiyor.


1-097.png

AYNI ODADA BİLE OLMUYOR

Başkan Yardımcısı Mike Pence, çok koyu bir Evanjelik.

Karısı dışında hiçbir kadınla bir odada yalnız bile kalmak istemiyor.

O da bu kitlenin sesine her zaman kulak veren bir kişi.

Türkiye’nin Gülen’i iade taleplerine bugüne kadar hep oyalayıcı yaklaşan Amerikan yönetiminin, Christian Post’ta çıkan çağrıdan sonra bu talebe daha açık düşünceyle yaklaşmaya başlayacağı söyleniyor.

BRUNSON İLE TAKAS

Yazıda Evanjelik çevreler için Rahip Brunson’un iade edilmesinin büyük önem taşıdığı, Amerika’nın Fethullah Gülen’i iade etmeme ısrarından vazgeçmesi ve ona karşı Brunson’u talep etmesi gerektiği ifade edildi.

Kaynaklar tabanda bu konunun tartışılmakta olduğunu ve Evanjeliklerin bu ilgisi nedeniyle yayın organının Türkiye’deki Brunson davasına muhabir bile göndermek zorunda kaldığını söylediler.