EYT’lilere bayram ikramiyesi var mı? Bakan Bilgin açıkladı!

EYT’lilere bayram ikramiyesi var mı? Bakan Bilgin açıkladı!

Milyonlarca çalışanı emekli edecek olan EYT’nin müjdelenmesinin ardından çalışmalar tamamlandı ve karar Resmi Gazete’de yayımlandı. EYT başvurularının hız kazandığı şu günlerde “EYT’lilere bayram ikramiyesi var mı?” sorusu büyük merak konusu oldu.

2 milyon 250 bin çalışan, EYT kararının açıklanmasının ardından emekli olmaya hak kazandı. EYT’nin meclis görüşmeleri bitti ve karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 31 Mart’a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinden başvurularını tamamlayan vatandaşlar, Nisan’da emekli maaşını almaya başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla beraber en düşük emekli maaşı 7500 TL oldu. EYT’liler ilk maaşlarını bu zamlı tutar üzerinden alacak. Öte yandan, “EYT’liler emekli ikramiyesi alabilecek mi?” sorusu da sıkça merak edilen konulardan biri oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, o tartışmalara son noktayı koydu ve ikramiyelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

EYT’LİLERE EMEKLİ İKRAMİYESİ VAR MI?

eytlilere-bayram-ikramiyesi-var-mi-bakan-bilgin-acikladi.png

2 milyon 250 bin kişi, EYT ile emekli olmak için hazırlıklara başladı. EYT, başlangıçta 2,2 milyon çalışanı emekli etse de, bu karar uzun vadede 5 milyon kişinin yaşa takılmadan emekli olmasını sağlaycak. SGK’lardan başvuruların devam ettiği şu günlerde, milyonlarca EYT’li tek bir sorunun cevabını aramaya başladı. EYT’lilere bayram ikramiyesi var mı?

31 Mart’a kadar başvurularını tamamlayan EYT’liler, Nisan ayında yatacak olan emekli bayram ikramiyelerini almaya hak kazanacak. Başvurularını 31 Mart’tan sonraya bırakan kişiler ise ilk ikramiyeyi Kurban Bayramı öncesi olarak Haziran ayında alacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ 2000 TL OLARAK BELİRLENDİ

Merak edilen bir diğer konu ise 2023 yılında emekli bayram ikramiyelerine zam gelip gelmeyeceği konusu oldu. 2021 yılında 1100 TL olarak açıklanan emekli bayram ikramiyesi, 2023 yılı itibariyle 2000 TL’ye çıkarıldı. Türkiye’deki emekliler bu sene 2000 TL tutarında iki bayram ikramiyesi alacak.

Ramazan Bayramı için verilecek olan ikramiye Nisan ayında, Kurban Bayramı için verilecek olan ikramiye ise Haziran ayında hesaplara yatırılacak. Emekliler bu sene hem maaşlarına ara zam aldı hem de emekli bayram ikramiyelerinde artıştan faydalandı.