FTSE MIB, Merkez Bankası Haftasına Düşüşle Başladı

FTSE MIB, Merkez Bankası Haftasına Düşüşle Başladı

FTSE MIB, Pazartesi günü Avrupalı rakiplerinin performansını yansıtarak düştü. Yatırımcılar, merkez bankası toplantıları ve faiz kararları öncesinde temkinli davrandı. Bankacılık sektörü hariç çoğu hisse senedi kayıp yaşadı.

İtalya’nın önde gelen hisse senedi piyasası endeksi FTSE MIB, Pazartesi günü yaklaşık %0,65 düşüşle 28.720 seviyesinin altına gerileyerek Avrupalı rakiplerinin performansını yansıtıyordu. Yatırımcılar, küresel merkez bankası toplantıları ve Norveç, İsveç, İsviçre, İngiltere ve ABD’nin faiz kararlarını içeren aksiyon dolu bir hafta beklentisiyle temkinli duruşunu sürdürdü.

Kurumsal Performans

Kurumsal açıdan bakıldığında Moncler, Stmicroelectronics ve A2a en kötü performans gösteren hisse senetleri arasında yer aldı ve hepsi de %2 civarında kayıp yaşadı. Lüks giyim markası Moncler, geçen hafta yaptığı açıklamada 2023 yılının ilk yarısında gelirlerinin %18 arttığını ancak pandeminin etkilerinin devam ettiğini belirtmişti. Yarı iletken üreticisi Stmicroelectronics ise Çin’in otomotiv sektöründeki talep daralmasından olumsuz etkilendi. Enerji şirketi A2a ise İtalyan hükümetinin yenilenebilir enerjiye yönelik yeni teşvik planını bekliyor.

Finecobank, şirketin yeni Brexit bağlamı nedeniyle İngiltere pazarından çıktığını açıklamasının ardından yatay çizginin altına düştü. Şirket, İngiltere’deki müşterilerine 31 Aralık 2023 tarihine kadar hesaplarını kapatmalarını veya başka bir ülkeye taşımalarını istedi. Ayrıca Stmicroelectronics ve Eni eski temettü ticareti yapıyordu.

Öte yandan bankacılık sektörü güçlü bir seans geçirdi; Bper Banca (+%2,6) ve Banco Bpm (+%2,1) şimdiye kadarki en iyi performans gösterenler oldu. Bankalar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantısında varlık alım programının azaltılmasına ilişkin sinyaller bekliyor.

Piyasa Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre İtalya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (IT40) bu çeyreğin sonunda 27.960,52 puanda işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 25581,51 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

FTSE MIB endeksi, Pazartesi günü saat 11:30 itibarıyla %0,64 düşüşle 28.706 puanda işlem görüyordu.