Gram altın 1180 TL'yi aştı! Analistler sene sonu altın tahminlerini güncelledi!

Gram altın 1180 TL'yi aştı! Analistler sene sonu altın tahminlerini güncelledi!

Son günlerde Amerika’da yalanan olumsuz bankacılık gelişmeleri, altın piyasasına doğrudan etki etti. Yükselen altın fiyatlarını değerlendiren analistler, sene sonu tahminlerini güncelledi.

Uzunca bir süredir düşüşte olan altın fiyatları, geçtiğimiz hafta FED Başkanı Jerome Powell’ın yapmış olduğu şahin tonlu açıklamaların ardından yükselişe geçti. Faiz artırımı beklentilerinin yükselmesi ile birlikte oklarını yukarı yöne çeviren altın fiyatları, ek olarak ülkeden gelen banka istifaları haberlerinden olumsuz etkilendi. Tüm bu gelişmelerin ışığında bir hafta içerisinde 120 dolar birden yükselen ons altın, gram altın fiyatlarına da doğrudan etki etti.

Haftanın son işlem günü itibari ile yükselişini sürdüren altın fiyatları, yatırımcılarının yüzlerini güldürürken potansiyel yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Altında yükselişin devam edip etmeyeceği merak edilirken önemli kurumların sene sonu altın tahminlerini revize etmiş oldukları görüldü.

BİN 930 DOLAR SEVİYESİNE YÜKSELDİ!

gram-altin-1180-tlyi-asti-analistler-sene-sonu-altin-tahminlerini-guncelledi-2.jpg

FED’in 50 baz puanlık faiz artırımı olasılığı güçlenmeye devam ederken Amerika bankacılık sektöründen gelen iflas haberleri faiz artırımı konusunda nasıl bir karar verileceğinin merak edilmesine sebep oldu. Amerika’da varlık sınıflandırılmasında en büyük 16’ncı banka olarak bilinen Silicon Valley Bank’in iflasının duyurulmasının ardından altında dengeler yukarı yöne doğru kaymaya başladı. Birçok bankanın hissesinde gerilemelerin meydana gelmesi ile birlikte ons altın bin 930 dolar seviyesine kadar yükseldi. 17 Mart 2023 saat 13:40 itibari ile ons altının satış fiyatı, 1.930,88 olarak açıklandı.

KURUMLARIN ALTIN TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ!

Altın piyasasında gözlenen yukarı yönlü hareketlerden sonra kurumların sene sonu altın tahminlerinde de değişiklikler kayda geçti. 6 önemli kurum, sene sonu altın tahminlerini şu şekilde revize etti:

  • Citigroup sene sonu altın fiyatı tahminini yüzde 3,8 oranında artırarak bin 900 dolar olarak açıkladı.
  • Natixis sene sonu altın fiyatı tahminini bin 830 dolara yükseltti.
  • StoneX Metals, sen sonu altın fiyatı tahmini yüzde 14 oranında yükselterek 2 bin doların üzerinde olarak açıkladı.
  • TD Securities sene sonu altın tahmini bin 925 doların üzerinde olarak açıkladı.
  • ABN- Amro Group sene sonu altın tahmini bin 900 doların üzerinde açıkladı.
  • Wallet Investor sene sonu altın tahminini 2 bin doların üzerinde olarak açıkladı.