1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hanedanın sonu
Hanedanın sonu

Hanedanın sonu

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılacak parlamento seçiminin, bağımsızlık referandumu sonrası kaotik bir dönemden geçen Peşmerge bölgesinde ciddi değişime yol açması bekleniyor.

A+A-

Seçimlere katılan yeni partiler ve hareketlerin Barzani ailesinin partisi KDP'nin tahtını sarsabileceği savunuluyor 04 Mayıs 2018 Cuma 17:09 26 Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılacak parlamento seçimi, sadece Irak’taki genel siyasi dengeyi değil, aynı zamanda yerel dinamikleri de çok yakından etkileyecek.

Yeni Mesaj’ın haberine göre, yerel dinamikler bağlamında seçim sonuçlarından en çok etkilenecek grupların başında Iraklı Kürtler geliyor.

Iraklı Kürtler, 2003’ten itibaren, parlamento seçimlerine farklı formasyonlarda girdi. Başlangıçta aralarında ayrım gözetmeksizin büyük ittifaklar kurarken, zamanla Irak’ın geri kalanındaki partiler gibi onlar da küçük-büyük, stratejik ya da geçici ittifaklarla seçime katıldı. 2018 seçimleri ise Iraklı Kürtlerin en fazla bölünmüş olarak girdiği seçim yılı olacak. Yeni partiler öne çıkıyor.

Barzani ailesinin Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Talabani ailesinin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran (Değişim), Kürdistan İslami Birliği (KİB) ve Kürdistan İslami Grubu (KİG) gibi bölgenin bilinen oluşumlarının yanı sıra bu seçimde iki yeni parti ya da hareket ön plana çıkmakta.

Bunlar eski IKBY başbakanlarından Berham Salih’in önderliğini yaptığı Demokrasi ve Adalet Koalisyonu (DAK), diğeri ise Süleymaniye merkezli bir yayın kuruluşu olan NRT ve bazı büyük emlak işleriyle bilinen genç iş adamı Şasvar Abdulvahid’in liderliğindeki Yeni Nesil (YN) Hareketi.

Peşmerge bölgesi sınırları içinde her bir parti seçimlere ayrı ayrı katılıyor olsa da Iraklı Kürtlerin 16 Ekim 2017 sonrası çekilmek zorunda kaldığı Musul, Kerkük ve Selahaddin gibi tartışmalı bölgelerde durum biraz daha farklı.

KDP, Kerkük’te seçime katılmayı reddedip arka planda KİB’i desteklerken, KYB’nin kalesi sayılan vilayette Goran, DAK ve KİG ittifak kurarak seçime katıldı.

Böylesine karmaşık bir yapı içinde gerçekleşecek seçimin Iraklı Kürtler üzerindeki etkileri. temelde iki ana kategori üzerinden değerlendirilebilir:

Seçimin Peşmerge bölgesinde siyasetin doğasının değişimi hakkında fikir verecek olması ve seçim sonuçlarının Peşmerge bölgesinde bu yılın ikinci yarısında yapılacak seçime muhtemel yansımaları. İkili siyasi yapı sonra eriyor

2003’ten beri Peşmerge bölgesinde siyaset, iki partinin (KDP ve KYB) domine ettiği ve aile-aşiret-parti-çıkar dörtlüsüne dayalı bir yapıya sahipti. Ekonomik kaynakları kontrol eden, kendisine ait askeri gücü, aile-aşiret-din-parti kimliği temelli siyasal ve toplumsal meşruiyetleri bulunan KDP-KYB ikilisinin hegemonyasındaki ikili siyasi düzene Goran Partisi’nin meydan okuması dokuz yıldır devam ediyor.

Fakat Goran’ın tek başına muhalefet görevini üstlenmeye çalışması, hiçbir zaman yeterli olmadı. Goran da hükümetlerin içinde yer aldı. Fakat son birkaç ayda Goran’ın yanı sıra ortaya çıkan DAK ve YN, Peşmerge bölgesinde muhalefet için yeni bir dinamizm oluşturma ihtimalini artırdı. Seçimin sonucunun Peşmerge bölgesindeki siyasal gelişmeleri ve yaklaşan seçimi derinden etkileyeceği açık. Ancak, bölgede sağlıklı kamuoyu araştırmaları yapılmadığından şimdilik bir sonuca varmak mümkün değil. Bölgede ekonomi bitti.

Peşmerge bölgesinde ekonomik sorunlar iyice arttı. Birkaç yıl öncesine kadar Irak’a ekonomik açıdan ihtiyaç duymayacak kadar zengin olduğunu düşünen Peşmerge bölgesi, bugün iflas sınırını çoktan geçti. Aylarca maaşını alamayan insanlar artık sokaklara dökülüyor. Üstelik bu durum gösterilerin hiçbir zaman eksik olmadığı Süleymaniye’yi aşarak Erbil’e dahi sıçradı.

Son dönemde Peşmerge bölgesindeki yolsuzluklara ve bölgeyi siyaseten domine eden ailelerin elindeki ekonomik güce tepki daha da büyüdü. Maaş kesintileri, hayat pahalılığı, gelir adaletsizliği, işsizlik, yolsuzluk ve adam kayırmacılık gibi ekonomik ve idari sorunlar bölgede kendini gösteriyor. Bu arada geçen yıl başarısız bağımsızlık referandumu girişimi de Barzani ailesinin gücüne darbe vurdu. Irak ordusunun Peşmerge güçlerini Kerkük'ten jet hızıyla çıkarması Peşmergenin itibarını yerle bir etti.

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.