1. YAZARLAR

  2. HASAN AYDIN AY

  3. HAYDİ SAHİP ÇIKMA ZAMANI
HASAN AYDIN AY

HASAN AYDIN AY

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYDİ SAHİP ÇIKMA ZAMANI

A+A-

Mehmet Ali Öztürk BAE vizesiyle kuru gıda fuarına katılmak amacıyla gittiği Dubai'de 20.02.2018 tarihinde gözaltına alınmıştı

Birleşik Arap Emirlikleri'nde, Federal Yüksek Mahkeme, 2018 yılında tutuklanarak “teröre yardım” suçlamasıyla yargılanan Türk vatandaşımız Sn. Mehmet Ali Öztürk hakkında verilen ömür boyu hapis cezasını onadı.

Federal Yüksek Mahkeme’nin, Öztürk'ün Avukatı Sn. Mete Gençer

temyiz başvurusunu reddettiği öğrenildi.

Suçlamalar 3 başlıkla toplandı

Öztürk dava sürecinde BAE tarafından, “Suriye’ye izinsiz girmek, terör gruplarının propagandasını yapmak ve söz konusu gruplara finans desteği sağlamakla” suçlandı.

Türkmen-Der adında bir derneğin başkanlığını yapan ve Suriye’de çeşitli insani yardım faaliyetlerinde bulunduğu belirtilen Öztürk, devam eden iç savaş boyunca defalarca Suriye’ye gidip gelmişti.

Öztürk’ün başkanlığını yaptığı derneğin Kızılay’la da ortak çalışmalar yürüttüğü ve yardım çalışmalarını Lazkiye kırsalında bulunan Bayır-Bucak, Halep ve Afrin'deki siviller üzerinde yoğunlaştırdığı öğrenildi.

Independent Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre bakliyat işiyle uğraşan Öztürk’ün, BAE’de bulunma nedeni bu ülkede gerçekleşen ve dünyanın en büyük gıda fuarı olarak bilinen Golfood isimli fuara katılmaktı.

Ticari vizeyle gitmişti

BAE Büyükelçiliği'nden aldığı ticari vizeyle 18 Şubat 2018’de BAE’ye giden Öztürk, 20 Şubat’ta Dubai'de kaldığı otelde gözaltına alındı.

10 ay boyunca sorgulandığı tahmin edilen Öztürk’ün bu süre zarfında nerede olduğu açıklanmadı.

Ailenin avukatı Mete Gençer’e göre, Öztürk yerel mahkemede müebbet hapis kararı çıkıncaya kadar kendisine ne avukatı ne de Türkiye büyükelçilik görevlileri ulaşabildi.

Amaçları Öztürk üzerinden ülkemizi yıpratmaktır. Her türlü siyasi meselede ülkemizin karşısında yer alan BAE’e karşı Türkiye geçtiğimiz günlerde nota vermiş ve sert bir mesajla hadlerini bilmeleri gerektiğini belirtmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde herhangi bir suçu veya kabahati bulunmayan bir Türk Vatandaşı neden BAE de gözaltına alındı diye düşündüğümüzde işin aslında Mehmet Ali Öztürk ile alakası olmadığını, ülkemize düşmanlıklarını anlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye aleyhinde işkenceyle beyanlar almak istemişlerdir, bunu kabul etmedikçe ayakta zincirli vaziyette ve soğuk hücrede bekletilmiş, türlü işkenceye uğramıştır.

"Mahkeme taleplerimizi karşılamadı"

Yerel mahkeme devam ederken resmi tercüman talebinin karşılanmadığını ve Türk diplomatların, temyiz duruşmalarının son 2 celsesi hariç, diğer duruşmalara alınmadığını da söyleyen Gençer, yapılan suçlamaları evraklarla çürüttüklerini savunarak buna rağmen yerel mahkemenin Öztürk hakkında müebbet hapis cezası verdiğini söyledi.

Bu davadaki suçlamalar doğru bile olsa, uluslararası hukuka göre davanın BAE’de görülemeyeceğini düşündüğünü anlatan Gençer suçlamaları kabul etmediklerini söyleyerek, müvekkilinin isminin İnterpol’de de kayıtlı olmadığını ve daha önce hakkında hiçbir suç isnadı bulunmadığını belirtti.

Karar kesinleşti, hukuki yollar tükendi

Öztürk hakkındaki yerel mahkeme kararı Abu Dabi Federal Yüksek Mahkemesi tarafından da onandı. Kararın değişmesi için Öztürk’ün avukatlarının önünde herhangi bir hukuki yol yok.

Türkiye ile BAE arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığı için Türkiye Öztürk’ün iadesini talep edemiyor.

Mehmet Ali Öztürk adil yargılama olmaksızın,ülkesini satmadığı için işkenceler görerek yapılan göstermelik yargılama ile müebbete mahkum edilmiştir.ÖZTÜRK’ün ailesi geçen 2.5 yıldır ızdırap çekmektedir ve 2 haftadır Mehmet Ali ÖZTÜRK haber alamadıkları için endişelidir.

Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dosyayla ilgili bilgi sahibidir ve çalışmaları vardır.İnşallah devletimiz bu konunun çözümü için gereken adımları atmaktadır ve atacaktır.

 

ozturk-ailesi1.jpg

ozturk-ailesi2.jpg

ozturk-ailesi3.jpg

ozturk-ailesi4.jpg

ozturk-ailesi5-copy.jpg

ozturk-ailesi6-copy.jpg

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.