Her ilde bulunan Ziraat Bankası şubelerinden barınma desteği alınabilecek: Vatandaşlara resmen duyuruldu!

Her ilde bulunan Ziraat Bankası şubelerinden barınma desteği alınabilecek: Vatandaşlara resmen duyuruldu!

Vatandaşlara yapılan açıklama ile resmen duyuruldu. Her ilde bulunan Ziraat Bankası şubelerinden barınma desteği alınabilecek. Bu kapsamda destek ödemesine ilişkin bazı soru ve cevaplar ortaya çıktı.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında vatandaşlara barınma desteği duyurusu yapıldı. Buna göre, hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracılar e-Devlet aracılığı ile barınma desteğine başvuruda bulunabilecek.

AFAD tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Deprem bölgesinde konutu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlarımız için, Afetzede Barınma Desteği başvuruları @ekapi üzerinden başlamıştır.

Barınma desteği ile ilgili bazı sorular ve cevapları:

İkamet Adresimim Başka Yerde Olması Durumunda Destek Ödemesi Alabilir Miyiz?

Hasar gören konutta oturduğu tespit edilen afetzedelere, barınma desteği yapılmaktadır. Kimlik paylaşım sistemindeki kayıtların uyuşmaması halinde afetzedenin ikametgahı teyit edildikten sonra ödemeler yapılacaktır.

Barınma desteği almam için herhangi bir bankadan hesap açmam gerekiyor mu?

Afetzedenin hesap açmasına gerek kalmaksızın her ilde bulunan Ziraat Bankası şubelerinden barınma desteği alabilecektir. Yardım desteği, Ziraat Bankasında hesabı bulunanların kendi hesabına, hesabı olmayanların ise TC kimlik numaralarına yatırılacaktır.

Kiracıyım, kira kontratım yok, barınma desteği alabilecek miyim?

Afetzedenin kimlik paylaşım sisteminde ikametgahı sorgulandıktan sonra Tapu Kadastro Bilgi Sisteminden (TAKBİS) yapılacak inceleme neticesinde ev sahibi olmadığı tespit edilenler kiracı olarak kabul edileceğinden barınma desteğinden faydalanabilecektir.

Hasar tespit yapılırken konutuma girilemediğinden barınma desteği yardımını nasıl alabilirim?

Afetzedenin hasar tespitine yapacağı itiraz sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yapılacak tespit sonucuna göre ödeme yapılacaktır.