İstanbulluların deprem korkusu, o ilçeye talebi artırdı! Bir dönümlük arazinin fiyatı 5 katına çıktı!

İstanbulluların deprem korkusu, o ilçeye talebi artırdı! Bir dönümlük arazinin fiyatı 5 katına çıktı!

Deprem felaketinin ardından deprem korkuları iyiden iyiye artan İstanbullular çevre illere göç etmeye başladı. İstanbulluların akın ettiği bir ilçede ise fiyatlar 5 kata kadar arttı. İşte ayrıntılar…

6 Şubat tarihinde meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık yıkıcı depremleri ile birlikte Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu acı bir şekilde hatırlandı. Senelerdir yapılan uyarıları kulak ardı eden İstanbullular, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından kendilerini güvenceye alabilmek adına çevre illere yerleşmeye başladı. Bu noktada özellikle Trakya bölgesine yönelik yoğun bir talebin oluştuğu belirtilirken bu kez de Bursa’nın İznik ilçesinden son dakika gelişmeleri gelmeye başladı.

Deprem felaketinin ardından İznik’e akın etmeye başladıkları söylenilen İstanbullular, özellikle satılık konut ve arsaları değerlendirmeye başladı. Bu noktada konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan yetkililer, bölgeye yönelik artan talebin gayrimenkul fiyatlarına direkt olarak etki ettiğine dikkat çektiler.

EMLAKÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI KONUŞTU!

İstanbulluların taleplerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İznik Emlakçılar Derneği Başkanı Mustafa Can, şu ifadeleri kullandı: “İlçemize yönelik İstanbul’dan ciddi bir talep var. Deprem korkusu, vatandaşları yatay mimariye yöneltti. Özellikle göl manzaralı arsalar büyük talep görüyor. İnsanlar artık çok katlı binalarda oturmak istemiyorlar. Yüksek katlı binalardan oldukça çekiniyorlar. Bunun ile ilgili olarak her gün talep alıyoruz.”

“MİNİMUM ARTIŞ YÜZDE YÜZ DESEM YANLIŞ OLMAZ!”

istanbullularin-deprem-korkusu-o-ilceye-talebi-artirdi-bir-donumluk-arazinin-fiyati-5-katina-cikti-2.jpg

İznik’e yönelik talebin artması ile birlikte kira fiyatlarının oldukça yükseldiğini belirten Can, minimum kira artışının yüzde yüz olduğuna dikkat çekti. Can, güncel gayrimenkul fiyatları ile ilgili olarak şunları söyledi: “Vatandaşlar kendi bütçeleri doğrultusunda ev sahibi olmak istiyorlar. Özellikle imarlı olan taşra mahallelerine yönelik talep arttı. Göllüce ve Mustafalı Mahalleleri şu an için revaçta. Buralarda satılık yerlerin kalmamış olması fiyatları yüzde 200- 300 oranında artırdı. Diğer taleplere bakıldığında ise 5 dönüm üzerinde olan meyve bahçeleri gibi alanlara 75 metrekarelik bağ evleri yapılabiliyor. Bu yerlerin fiyatları da son dönemlerde ciddi oranda arttı. Geçtiğimiz sene Hespekli mevkiinde dönüm fiyatı 150- 300 bin TL arasında değişen yerler için şimdi dönüm başına 750 bin TL’ye kadar ücret isteniyor.”