İşte Akar'ın Darbe Komisyonu'na verdiği cevaplar

İşte Akar'ın Darbe Komisyonu'na verdiği cevaplar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na verdiği 8 sayfalık yanıtlara ulaşıldı.

Orgeneral Akar, "Her şeyi göze alarak darbecilere şiddetle karşı çıktım. Konuşma özgürlüğümü komutan tavrı içinde sürdürdüm. İlk andan itibaren hiçbir pazarlık söz konusu olmadı" dedi. Orgeneral Akar, "MİT'e yapılan ihbarda darbe söz konusu değildi. Alınan tedbirlerle darbe öne çekildi" diye konuştu.

Orgeneral Hulusi Akar'ın kendisine yöneltilen 10 soruya verdiği yanıtların satır başları şöyle:

- MİT'e ihbarın büyük bir planın parçası olduğunu düşündük

- Her şeyi göze alarak darbecilere şiddetle karşı çıktım

- Konuşma özgürlüğümü komutan tavrı içinde sürdürdüm

- MİT'e yapılan ihbarda darbe söz konusu değildi

- MİT'e ihbarı en başından itibaren ciddi olarak ele aldık

- MİT Müsteşarı Cumhurbaşkanı'nın koruma müdürünü aradı

- FETÖ'nün darbeye cüret etmesini kimse beklemiyordu

- İlk andan itibaren hiçbir pazarlık söz konusu olmadı.

- Tüm uçuşların durdurulmasını emrettim.

BOYNUNDAKİ İZ NASIL OLDU?

TBMM komisyonu boynundaki izi de sordu. Hulisi Akar buna da şöyle yanıt verdi-İçeriye girenlerden biri ayağa kalkınca beni itip sandalyeye oturttu. O sırada biri elindeki havlu ile ağzımı kapattı. Bu sırada kolunu boğazıma doladı ve sıktı. Muhtemelen o yara o sırada oldu. Ellerimle burnumu açmaya çalışırken bir başkası ile kelepçeyi taktı. Kelepçe sol bileğimi sıktı ve yaraladı. Bağırınca Mehmet Dişli'nin talimatı ile kelepçeyi kesip açtılar.

REŞAT PETEK 0 GECİKMELİ DE OLSAK ALDIK

Komisyon Başkanı Reşat Petek, konuyla ilgili NTV'ye değerlendirmelerde bulundu. Genelkurmay Başkanı'nı komisyona davet etmediklerinin altını çizen Petek, "Yani davet ettik de gelmedi gibi bir durum yok. MİT Müsteşarı'nı da davet etmedik rapor istedik. Komisyonumuzda şu anda bilgi eksikliği yok her iki cevabı da, gecikmeli de olsa, aldık" diye konuştu.