Kahramanmaraş depremini bilen ünlü profesör büyük İstanbul depremi açıklaması yaptı

Kahramanmaraş depremini bilen ünlü profesör büyük İstanbul depremi açıklaması yaptı

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın canını yakan depremle ilgili sıcak gelişmeler gündemde yer alıyor.

Kahramanmaraş depremini bilen ünlü profesör büyük İstanbul depremi açıklaması yaptı - Türkiye'de milyonlarca vatandaşın canını yakan depremle ilgili sıcak gelişmeler gündemde yer alıyor. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür tarafından deprem öncesinde uyarılan bölgeler arasında yer alan Kahramanmaraş sonrası ünlü profesör bu seferde İstanbul'u uyardı.

Marmara Bölgesi'nin yaşanan deprem sonrasında daha da tehdit altına girdiği ifade edilen Naci Görür yaptığı açıklamalardan satır başları Avaz Türk'te yer alıyor.

"İSTANBUL ÇOK KRİTİK"

Prof. Dr. Naci Görür yaptığı açıklamalarda, "İstanbul’daki binaların yüzde 75’i gelecek depreme dayanmaz. 400 binden fazla insanın can güvenliği yok. İstanbul’daki yapı stoku bundan iyi mi sanıyorsunuz? İstanbul’u depreme hazırlamak lazım" diyerek 400 binden fazla insanın da can tehlikesinin olduğunu belirterek, "Marmara tehdit altına girdi. KİPTAŞ ve İBB’nin yaptığı araştırmalara göre, İstanbul’daki binaların yüzde 75’i gelecek depreme dayanmaz. 400 binden fazla insanın can güvenliği yok. İstanbul’daki yapı stoku bundan iyi mi sanıyorsunuz? İstanbul’u depreme hazırlamak lazım. İstanbul depreme hazırlıklı değil. Bir an önce bu hazırlığı yapmak lazım. Hükümet ile İBB bir arada çalışması lazım çekişerek olmaz. İstanbul bizi korkutuyor. Son evreleri oynuyoruz. 2029’a kadar her an olmak kaydıyla deprem olma şansı yüzde 62." dedi.

"DEPREM BAĞIRA BAĞIRA GELDİ"

Prof. Dr. Naci Görür depremin bağıra bağıra geldiğini ifade ederken, "Bu deprem o kadar göz göre göre, bağıra bağıra geldi ki, bunun geldiğini Türkiye’de aklı başında yer bilimciler bu depremin gelmekte olduğunu söylemeye başladık. Ben ilk kez Elazığ depremi 2020’de olduğu zaman, depremin daha ilk günü aynen şunu dedim. ‘Şu anda hedef Çelikhan, Erkenek ve Kahramanmaraş’tır." ifadeleriyle açıklamalarını yaptı.