Kalın açıkladı: Akdeniz'e ilerleyen ABD savaş gemileri

Kalın açıkladı: Akdeniz'e ilerleyen ABD savaş gemileri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Exxon Mobil Corp’un sismik hidrokarbon arama gemilerini korumak üzere ABD'den gönderilen savaş gemilerinin bölgeye henüz intikal etmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın, Exxon Mobil Corp’un sismik hidrokarbon arama gemilerini korumak üzere ABD altıncı filoya ait savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktığı haberleriyle ilgili "Bir sürecin ilerlediğini biliyoruz ama 6. filo henüz oraya gelmiş değil, intikali gerçekleşmiş değil" dedi.

Doğu Akdeniz'in bir çatışma bölgesi değil fayda noktası haline gelmesi gerektiğini söyleyen Kalın, şöyle konuştu:

"Kıbrıs’ın güneyinde bölümlere ayrılmış münhasır ekonomik bölgeler var. Hem Güney Kıbrıs, hem Kuzey Kıbrıs’ın bu arama faaliyetlerini birlikte yapması yönünde bizim baştan beri ortaya koyduğumuz bir prensip var. Bu ilkeyi Rum tarafı sıkça ihlal ediyor. Egemenlik hakların ihlal edecek şekilde arama çalışmalarına girerseniz onun tabii ki sonuçları olur ve Türkiye de gerekli adımları atmaktan hiçbir zaman çekinmez."

ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Şeker fabrikalarının zarar ettiği için özelleştirildiğini aktaran İbrahim Kalın, "Başka fabrikalar da özelleştirildi. Zarar edilmedi. İşçilerimize de opsiyon verildi. Zaman zaman gıda güvenliği ile ilgili konular gündeme getiriliyor. Tarım Bakanlığı'nın katı kuralları olduğunu biliyoruz. Bunu kim hangi gerekçesiyle söylüyorsa delilleri ile ortaya koyması gerekir. Verimlilik ve üretkenlik açısından daha iyi noktaya taşınmasıdır. Bu süreç bu çerçevede ilerleyecek" diye konuştu.