Kalorifer Yakıtı Fiyatları Stok Artışına Rağmen Yüksek

Kalorifer Yakıtı Fiyatları Stok Artışına Rağmen Yüksek

Kalorifer yakıtı fiyatları, stoklarda beklenenden fazla artışın ardından düştü. Ancak kış sezonuna yaklaşırken arzla ilgili endişeler ve petrol fiyatlarındaki yükseliş, ısıtma yağı piyasasını destekliyor.

Kalorifer yakıtı vadeli işlemleri, stoklarda beklenenden fazla artışın yatırımcıları sarsmasının ardından, önceki hafta yaklaşık on ayın en yüksek seviyesi olan yaklaşık 3,5 dolardan galon başına 3,3 dolara geriledi. Ancak kış sezonuna yaklaşırken arzla ilgili endişeler ve petrol fiyatlarındaki yükseliş, ısıtma yağı piyasasını destekliyor.

Stoklarda Beklenmedik Artış

En son EIA raporu, dizel ve kalorifer yakıtı da dahil olmak üzere damıtılmış stokların, 8 Eylül’de sona eren haftada 3,931 milyon varil artarak iki ayın en yüksek artışını gerçekleştirdiğini ve 1,303 milyon varillik piyasa beklentilerinin üzerinde arttığını gösterdi. Bu artış, ABD’de talebin zayıflamasının bir işareti olarak yorumlandı. ABD’de ısıtma yağı fiyatları, kış sezonuna yaklaşırken arzla ilgili endişeler nedeniyle yükselişte.

Arz Kesintileri ve Petrol Fiyatları

Kuzey Amerika’daki önemli rafinerilerde planlı bakımın, önümüzdeki altı ila sekiz hafta içinde damıtılmış yakıt üretimini günde 120.000 varil azaltması bekleniyor. Bu üretim kesintilerinin etkisinin özellikle ABD Doğu Kıyısı’ndaki ısıtma tedariğinde hissedilmesi bekleniyor. Bu da ülkenin damıtılmış tüketiminin %80’ini oluşturuyor. Ayrıca petrol fiyatları, dördüncü çeyrekte piyasa açığının genişleyeceği beklentisiyle on ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Petrol fiyatlarındaki artış, kalorifer yakıtının ana hammaddesi olan ham petrolün maliyetini de artırarak ısıtma yağı fiyatlarını yukarı çekiyor.

Fiyat Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre kalorifer yakıtının bu çeyreğin sonunda 3,51 USD/GAL seviyesinden işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 3,86 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Kalorifer Yakıtının Özellikleri

2 numaralı yakıt olarak da bilinen kalorifer yakıtı, bir varil ham petrol veriminin yaklaşık %25’ini oluşturur ve benzinden sonra en büyük ikinci "kesinti"dir. Isıtma yağı vadeli işlem sözleşmesi 42.000 galonluk (1.000 varil) birimler halinde işlem görüyor ve ana nakit piyasası ticaret merkezi olan New York limanındaki teslimata dayanıyor. Isıtma yağı vadeli işlem sözleşmesi aynı zamanda dizel yakıt ve jet yakıtından korunmak için de kullanılıyor; her ikisi de nakit piyasasında NYMEX Bölümü New York limanı ısıtma yağı vadeli işlemlerine göre çoğunlukla istikrarlı bir primle işlem görüyor.