1. YAZARLAR

  2. ZİHNİ ÇAKIR

  3. Kara bulutlar dağılmış, Korku İmparatorluğu yıkılmış Balıkesir!
ZİHNİ ÇAKIR

ZİHNİ ÇAKIR

Yazarın Tüm Yazıları >

Kara bulutlar dağılmış, Korku İmparatorluğu yıkılmış Balıkesir!

A+A-

Son 3 gündür, AK Parti’nin değişim iradesinin tecelli ettiği Büyükşehirlerden Balıkesir’deydim. Balıkesir’le yakından ilgilendiğimi, beni uzun zamandır takip edenler bilir.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin hukukuna halel getiren ifadelerle hem Belediye Başkanlığından hem de AK Parti’den istifa eden Edip Uğur’un Balıkesir’de, Emniyetten Yargıya ve Sivil Topluma varıncaya kadar her alandaki baskısının, kurduğu Korku İmparatorluğu’nun esamesi kalmamıştı. Teşbihte hata olmazsa; üzerine çöken karabulutlar dağılmış bir Balıkesir vardı bu ziyaretimde.

Esnafından iş adamına, sivil toplumundan yargısına ve dahi emniyete kadar kurulan baskıdan kurtulmuş olmanın rahatlığı hissedilecek derecedeydi.

Muhakkak ki Edip Uğur’u istifaya kadar götüren sürecin tetikleyicilerinden biri, bizim de dile getirdiğimiz bu karabulutlar ve her kesim üzerindeki baskıydı. O korku imparatorluğuydu. Seçilmiş bir başkanın kendisine karşı tehdit olarak gördüğü, kurduğu korku imparatorluğuna diz çöktürmeyi başaramadığı herkese karşı kamu otoritesini orantısız bir güç olarak kullanması kabul edilebilir bir durum değildi.

Manipülatif anketler bir tarafa, Balıkesir’deki havayı önyargılardan arınarak koklayan herkes, Edip Uğur’un Balıkesir’de AK Parti oylarını erittiği gerçeğini görüyordu zaten. AK Parti’deki üst irade yani Erdoğan da bu gerçekten hareketle 2019 öncesi elzem gördüğü değişim iradesini Balıkesir’e de yansıttı.

Peki değişim, Edip Uğur’un yerine karar kılınarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen isim Erdoğan’ın 2019 için hedeflediği siyasi başarıyı getirir mi?

Potansiyel olarak değerlendirdiğimizde bundan hiç şüphem yok. Zira yeni Başkan Zekai Kafaoğlu, Balıkesir’de, kibir ve güç zehirlenmesinin bir yansıması olarak Edip Uğur’un AK Parti ile toplum arasına ördüğü kalın duvarları yıkabilecek tevazu, hoşgörü ve her kesimi kucaklayacak bir karaktere sahip. Öte yandan Edip Uğur’un o ötekileştiren, kutuplaştıran, kamu otoritesi üzerinden toplumun farklı kesimleri bir yana AK Parti teşkilatları üzerine bile baskı kuran anlayışına karşı hiç boyun eğmeyen ilçe Belediye Başkanları içinden söyleyebileceğiniz tek isim vardı; o da Zekai Kafaoğlu.

Kafaoğlu kibirden uzak. Daha ilk gün, makamında kabul ettiği herkese “burası sizin eviniz” diyerek rant ve yalaka takımı dışında herkese kapalı olan Büyükşehir Belediye kapılarını hiçbir ayrım gözetmeden herkese açarak farkını ortaya koydu.

Mübalağasız eğer bu tevazudan, bu kucaklayıcı tavırdan, bu hoşgörü ikliminden ödün vermezse, sürekli alkışlayanların etrafında kümelenmesine engel olup, hataları kusurları ifade edebilenlerle yol yürümeyi tercih ederse, AK Parti 2019’da en yüksek oy oranlarından birini Balıkesir’de yakalayabilir.

Ancak Kafaoğlu’nun elini rahatlatacak ufak dokunuşlara, il ve ilçe teşkilatlarındaki Edip Uğur izlerinin silinmesine şiddetle ihtiyaç olduğunu ifade etmekte yarar var.

Ayrıca, Edip Uğur’un yerine gelecek isim arayışlarında alternatiflerden birini Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yapan siyasi iradenin hem Balıkesir hem de Genel Merkez ayağı muhakkak ortaya çıkarılmalı. Bu iradenin, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Erdoğan’ın karşısına bir seçenek olarak çıkaran elin etkisi Balıkesir’de kırılmazsa, Kafaoğlu’nun ne tevazusunun ne hoşgörüsünün ne de kucaklayıcı karakterinin bir kıymet-i harbiyesi kalır.

Yücel Yılmaz’a karşı hiçbir önyargım yok. Kişisel bir husumet sahibi hiç değilim; lakin Edip Uğur’un, AK Parti ve Erdoğan’ın hukukuna halel getiren ifadeleri ortadayken, Uğur’un adeta emir eri olmayı sineye çekmiş birini Uğur’un yerine bir seçenek olarak Erdoğan’ın karşısına çıkaran elin temiz olmayacağı da bir gerçek. Hele bu kişi, TSK mensubu olan kardeşi FETÖ’den tutuklanmış, adli kontrolle serbest kalıp tutuksuz yargılanıyorken o el için temiz tabiri kullanmak imkansız…

Aynı şekilde, Edip Uğur’un tarihe not düşercesine Erdoğan ve AK Parti’yi töhmet altında bırakan ifadelerini avuçları yara olurcasına alkışlayan Meclis Üyeleri ve kimi İlçe Başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve AK Parti’nin 2019 için hedeflediği başarının önündeki en önemli bariyerler olacaktır.

Balıkesir’deki değişimi, yansımalarını ve Balıkesir gözlemlerimi yazmaya devam edeceğim…

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.