Kemal Kılıçdaroğlu, Oğuz Güven'e sahip çıktı

Kemal Kılıçdaroğlu, Oğuz Güven'e sahip çıktı

Kemal Kılıçdaroğlu, Başsavcı Mustafa Alper'in hayatını kaybetmesiyle ilgili skandal haberin ardından tutuklanan Oğuz Güven'e sahip çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin grup toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu partililere hitap etti.

Kılıçdaroğlu, trafik kazasında hayatını kaybeden Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ile ilgili skandal içeriğin ardından tutuklanan Cumhuriyet'in internet sitesinin genel yayın yönetmeni Oğuz Güven'e sahip çıktı.

Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet gazetesi internet sitesi sorumlusu bir tweet atıyor, yanlış diye değiştiriyor sen misin onu atan alınıyor ardından tutuklama. İnsanda biraz vicdan olur ya, ne biçim hakimsiniz siz, ne biçim savcısınız siz. Böyle bir rezalet olabilir mi? Oğuz Güven hapishaneye gülerek gitti. Türkiye Cumhuriyeti'ni yarı açık cezaevine çevirdiler. Bunun hesabını birlikte soracağız. Birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan kısımlar şunlar:

Tarihte de anneler var. Kurtuluş Savaşımızda anneler var. Bu annelerden biri de Zibeyde Hanım. Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923'te hayatını kaybetti. İnançlı bir kadın. Evladı belirli yerlere gelmişti. Vefatından 13 gün sonra Atatürk annesinin mezarına gidebildi. Mezarı başına gittiğinde; Ben sürgün yerine götürülürken benimle görüşmesi engellenen annem gözyaşları içinde kaldı. Ben sürgündeyken o gözyaşları içindeydi. demiştir.

"ANNELERE SAYGI DUYMAK LAZIM"

Biz geçmişte bugünün tarihine imza atmış kadınları ve erkekleri hep saygıyla andık. Onların kimlikleri, yaşam tarzları farklı olabilir ama onları doğuran annelere de hep birlikte saygı duymak zorundayız. Onları saygı ve sevgi ile, rahmetle anıyorum. Anneler acıya mahkum edilmemeli. Bunun için hep birlikte mücadele etmeliyiz.