Kentsel dönüşüme Hazine desteği! Konut üreticilerine ve yüklenicilere 250 milyon TL'ye kadar kredi kullandırılacak!

Kentsel dönüşüme Hazine desteği! Konut üreticilerine ve yüklenicilere 250 milyon TL'ye kadar kredi kullandırılacak!

Kentsel dönüşüm gündemden düşmediği şu günlerde Hazine’den bir destek açıklaması geldi. Yapılan açıklamada konut üreticileri ve yüklenici firmalar için 50 milyar TL’lik bütçe ayrıldığı belirtildi.

Seneler önce yürürlüğe girmiş olan bir kanun kapsamında yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları, son günlerde gündemde düşmemeye başladı. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin yıllardır biliniyor olmasına rağmen uzunca bir süredir kulak ardı edilen kentsel dönüşüm mevzusu, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen ve 11 ili birden etkileyen deprem felaketinin ardından yakından takip edilmeye başlandı. 48 bini aşkın can kaybına, milyonların ise hem psikolojik hem de maddi açıdan etkilenmesine neden olan felaket, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın önderliğinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına başvurularda bulunan vatandaşlar, oturdukları binaların depreme karşı güvenilir olup olmadığını, değiller ise de yenilerinin inşa edilip edilmeyeceğini öğrenebilmek adına harekete geçti. Bu noktada başta İstanbul’da olmak üzere pek çok farklı ilde yeni projeler hayata geçirilmeye devam edilirken Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi. Hazine, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında konut üreticileri ve yüklenici firmalar için bütçe ayrıldığını belirtti.

BAKANLIKTAN YAZILI AÇIKLAMA GELDİ!

kentsel-donusume-hazine-destegi-konut-ureticilerine-ve-yuklenicilere-250-milyon-tlye-kadar-kredi-kullandirilacak-2.jpg

Hazine ve Maliye Bakanlığı kentsel dönüşüm desteğine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Daha önce devreye almış olduğumuz desteklere ek olarak riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümlerine ilişkin destekler sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırmayı ve olası doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmayı planlıyoruz.”

Riskli alanlarda bulunan ya da kendisi riskli olan yapıların malikleri için kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında konut üretici ve yüklenici firmalar için destek paketleri düzenlendi. Malikler için hazırlanmış olan finansman paketi dahilinde kişi başına 1 milyon 250 bin TL’ye kadar destek verileceği bildirildi. Finansman maliyetinin 840 baz puana kadar olan kısmının ise Hazine tarafından karşılanacağı ifade edildi.

50 MİLYAR TL’LİK BÜTÇE!

Hazine tarafından desteklenen kefalet sistemi kapsamında şimdiye kadar uygulanan tazmin oranı, bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarıldı. İlgili finansman paketi kapsamında 12 ay ödemesiz dönem imkanı sunulacak, 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman desteği verilecek. Hazine, paketlerin tamamı için 50 milyar TL’lik kefalet limiti bildirdi.